Chyba każdy ma w domu, piwnicy lub strychu stare meble, których czas świetności już dawno minął. Wiele z nich na pewno nadaje się jescze do odratowania.

Jeśli są to wyroby z litego drewna pochodzące sprzed wojny warto przeprowadzić renowację i doprowadzić mebel do stanu pierwotnego.

Renowacja mebli

Renowacja nie jest rzeczą łatwą, wiąże się zazwyczaj z usunięciem drewnojadów, pozbyciem się starych powłok zabezpieczających powierzchnię mebla, usunięciem dziur po drewnojadach oraz ubytków powstałych na skutek dziesiątek lat użytkowania i ponownym zabezpieczeniu powierzchni. Powierzchnie tak starych mebli zabezpieczone były zazwyczaj politurą, woskiem lub olejem i warto byłoby zachować te metody przy renowacji.

Meble z PRL

Meble z PRL mają na pewno mniejszą wartość, choć i tutaj zdarzają się perełki z polskiej sztuki designu, które warto poddać fachowej renowacji. Jednak wiele z nich możemy poddać stylizacji i nadać im nowego, bardziej świeżego wyglądu.

Stylizacja mebli

Stylizacja jest łatwiejszym sposobem na uratowanie mebla, ponieważ nie trzeba przywracać pierwotnego wyglądu mebla. Oczywiście trzeba mebel oczyścić, wzmocnić, uzupełnić ubytki. Jednak jeśli zdecydujemy się na pokrycie drewna farbą, czynności te mogą być wykonane mniej perfekcyjnie, ponieważ wszelkie różnice w barwie zostaną przykryte farbą.

W stylizacji mebli prym wiodą farby akrylowe oraz farby kredowe. Obie farby bardzo dobrze kryją, szybko schną i nie wydzielają podczas malowania nieprzyjemnego zapachu. W odróżnieniu od farby akrylowej farba kredowa po wyschnięciu musi być dodatkowo zabezpieczona lakierem do farb kredowych lub woskiem. Farby kredowe pozostawiają jednak niepowtarzalną strukturę, która jest nie do osiągnięcia przy użyciu innych wyrobów.