Animator zabaw dla dzieci to współcześnie bardzo poszukiwany zawód na rynku pracy. Kim jest animator i skąd wzięło się zapotrzebowanie na tego typu zawód?

Słowo animator pochodzi od łacińskiego animo, a więc ożywiać, pobudzać. Wiele osób może kojarzyć to słowo z twórcą filmów animowanych lub innych sztuk wizualnych. Nie jest to błędne skojarzenie. Animator zabaw dla dzieci to również zajęcie wymagające artystycznego zacięcia, głowy pełnej pomysłów i nieszablonowego podejścia do życia. Animator zabaw dla dzieci to nie tylko osoba wymyślająca kolejne sekwencje zabaw dla najmłodszych. Profesjonalnego animatora czasu wolnego poznać można po tym, że wymyślone przez niego zajęcia budzą zainteresowanie, odkrywają pasje oraz inspirują dzieci do odkrywania świata i swoich umiejętności.

Animator zabaw dla dzieci to wymagające zajęcie?

Praca animatora zabaw dla dzieci wymaga pasji, doświadczenia oraz kombinacji odpowiednich umiejętności i cech charakteru. Zawód ten stał się poszukiwany wraz z rozwojem miejsc zabaw w centrach handlowych, gdzie rodzice mogą zostawić swoje dziecko na czas zakupów lub profesjonalnych sal zabaw organizujących imprezy okolicznościowe dla najmłodszych. Animator powinien posiadać multidyscyplinarną wiedzę z zakresu sztuki, pedagogiki i psychologi. Zajęcie to bywa często niedoceniane, lecz tkwi w nim niesamowity potencjał, dzięki któremu dzieci ukierunkowane w profesjonalny sposób potrafią rozwijać się szybciej i bardziej harmonijnie od swoich rówieśników.

Jak zostać animatorem zabaw dla dzieci?

Istnieje wiele kursów i szkoleń pozwalających zdobywać kompetencje z zakresu animacji zabaw dla dzieci. Najlepsi animatorzy czasu wolnego regularnie doszkalają się i poszerzają swoją wiedzę. Jednocześnie cały czas eksperymentują z doborem odpowiednich zabaw i aktywizacji najmłodszych. Jest to praca nieprzewidywalna i wymagająca indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Często sama wiedza z zakresu organizacji czasu wolnego nie wystarcza, praca ta wymaga wewnętrznego powołania i naturalnej umiejętności do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się świecie dziecięcej zabawy.