Tuje są jednymi z bardziej lubianych krzewów iglastych w naszych ogrodach i na działkach. Pięknie się prezentują, zielone przestrzenie czynią estetycznymi, a wręcz eleganckimi. Poza tym można z ich pomocą stworzyć ciekawe aranżacje. Wystarczy wiedzieć, kiedy przycinać tuje i w jaki sposób.

Kiedy przycinamy tuje

Tuje, czyli żywotniki, prezentują się najbardziej okazale, gdy są przycięte do odpowiedniego rozmiaru lub kształtu, który chcemy im nadać. To główne powody, dla których w ogóle podejmujemy się ich przycinania. Częstotliwość przycinania zależna jest jednak od odmiany, ale i przeznaczenia. Rośliny wolnorosnące przycina się tylko wtedy, gdy osiągają zbyt duże rozmiary. Z kolei tuje rosnące w żywopłocie oraz te, które mają posłużyć za rzeźby ogrodowe, przycina się 2-3 razy w sezonie.

Pierwsze przycinanie wykonuje się po roku od posadzenia, w okresie wiosennym. Przycinać można tylko rośliny, które mają już większą wysokość niż 1,5 metra. Pierwsze przycinanie wykonamy w momencie nabrzmiewania młodych pąków, drugie, gdy zaczną ciemnieć młode przyrosty, a trzecie najpóźniej w sierpniu. Ostatnie cięcie w sezonie nie może być jednak wykonane za późno, ponieważ młode gałązki potrzebują czasu, by zdrewnieć przed zimą.

Kiedy przycinać tuje wiosną i latem

Kiedy przycinać tuje w okresie wiosennym i letnim? Pierwszy raz przypadnie na marzec/kwiecień i wtedy to trzeba przyciąć pędy o około 1/3-1/2 długości. Wiosną należy również usuwać martwe gałązki. Drugie przycinanie odbywające się w czerwcu, już w porze letniej, opiewa na konieczność skrócenia o podobną długość. Ostatnie cięcie w sierpniu wymaga skrócenia o 1-2 cm. Dzięki takim zabiegom tuje będą się intensywnie krzewić.

Do przycinania tui nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ogrodowych, choć akumulatorowe nożyce mogą zwyczajnie ułatwić pracę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by niższe tuje przycinać tradycyjnym ręcznym sekatorem, a z tymi wyższymi radzić sobie poprzez zastosowanie nożyc do gałęzi. Tak przygotowane do zimy krzewy iglaste, następnego sezonu znów będą pięknie się prezentować, a i tworzenie ogrodowych rzeźb przyniesie sporo satysfakcji.