Choroby tarczycy dotykają niemałą liczbę osób, z czego równie wielu nawet nie wie, że zmaga się akurat z problemem umiejscowionym w tym gruczole. Tarczyca to bowiem gruczoł, który odpowiada za wytwarzanie hormonów, między innymi wpływających na prawidłowy metabolizm.

Jakie badania na tarczycę warto wykonać, gdy pojawiają się problemy zdrowotne i podejrzewamy, że to właśnie ten gruczoł staje się winowajcą? Diagnostyka może przysparzać problemów, bo nie jest jednokierunkowa. Ponadto objawy chorób tarczycy mogą być podobne do wielu innych schorzeń. Mimo wszystko, gdy podejrzenie pada na tarczycę, nie warto zwlekać z wizytą lekarską.

Pośród działań, jakie stają się odpowiedzią na pytanie, jakie badania na tarczycę, wymienić można badania krwi, USG czy scyntygrafię, choć nie tylko. W badaniach krwi możliwe jest określenie aktualnego stężenia kilku hormonów: TSH, czyli hormonu tyreotropowego, T4, czyli prohormonu tyroksyny oraz stężenia FT3, czyli wolnej trijodotyroniny. Pomocne jest także badanie przeciwciał przeciw receptorowi TSH.

Jakie badania na tarczycę poza badaniami krwi można wykonywać? Niezwykle przydatne jest USG tarczycy, które pozwala dość dokładnie ocenić jej obraz, a dokładniej mówiąc wielkość gruczołu oraz obecność ewentualnych guzków. Podczas USG oceniana jest również echogenność tarczycy. Scyntygrafia tarczycy polega na podaniu w kapsułce bądź w płynie promieniotwórczego izotopu, który jest wchłaniany nierównomiernie przez tarczycę, o ile występują w niej guzki.

Lekarz może zalecić wykonanie RTG klatki piersiowej, na podstawie którego ocenia się rozrost do wewnątrz oraz pojawiające się wole zamostkowe. Poza tym RTG uwidacznia ewentualne uciski przez wole na tchawicę i przełyk.

Obecność komórek nowotworowych jest w stanie potwierdzić biopsja cienkoigłowa, a przy diagnozie wola swoje miejsce znajduje badanie jodu w moczu. Badań podstawowych, jak i tych bardziej specjalistycznych jest stosunkowo dużo, dzięki czemu można nie tylko stwierdzić nadczynność lub niedoczynność tarczycy, ale i rozwój innego rodzaju schorzeń, w tym nowotworowych.