Spośród domowych, ale i babcinych sposobów na różne przypadłości, swoje miejsce znalazła kąpiel w krochmalu. Szczególnie polecana maluchom, które zmagają się z wysypkami i podrażnieniami. Krochmal można zakupić, jednak warto zrobić go samodzielnie. Jak zrobić krochmal, dowiesz się w tym artykule.

Jak zrobić krochmal w domu?

Jak zrobić krochmal? Podstawą jest kilka składników, a samo przygotowanie jest bardzo proste i zajmuje minimum czasu. Efekty zaś kąpieli w krochmalu widoczne są jeszcze szybciej i z pewnością pomagają wrażliwej skórze maluszka. Do przyrządzenia krochmalu wystarczy woda w ilości 6 litrów oraz 2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej.

Mąkę ziemniaczaną należy rozpuścić w dwóch szklankach zimnej wody. Przygotowany roztwór zalewa się wrzątkiem, jednocześnie mieszając, by w roztworze nie pojawiły się grudki. Gotowy krochmal powinien być śliski. Ważne jest, by podczas rozpuszczania mąki ziemniaczanej korzystać tylko z zimnej wody, ponieważ letnia lub ciepła sprawi, że skrobia uaktywni się i zamiast krochmalu o mlecznej konsystencji, uzyska się zlepioną „bryłę” mąki.

Kąpiele w krochmalu są w stanie zadbać o wrażliwą i delikatną skórę maluszka. To sprawdzony i bezpieczny sposób na wysuszenie i łagodzenie różnego rodzaju zmian i podrażnień. Krochmal radzi sobie z otarciami, odparzeniami, potówkami, jak i wysypką, która pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na niektóre produkty kosmetyczne bądź środki piorące. Ponadto maluchy można kąpać w krochmalu, gdy zmagają się ze skazą białkową lub atopowym zapaleniem skóry.

Nie jest to jednak jedynie zastosowanie krochmalu. Równie dobrze można go wykorzystać podczas prasowania. Wystarczy gotowy i dobrze ostudzony krochmal przelać do buteleczki z rozpylaczem. Można pokusić się o dodatek ulubionego olejku zapachowego, by ubrania zyskały na delikatnym aromacie.

Jak zrobić krochmal w kilka minut

Jak zrobić krochmal, by nie przepłacać zbędnie w sklepie? Mąka ziemniaczana i woda to wystarczające składniki, najtańsze, a przy tym wydajne, bo nie potrzeba wiele ilości, by stworzyć roztwór, który nada się do kąpieli malucha lub też do prasowania.