Podział na szatnie męskie i damskie na basenach jest standardem już od bardzo dawna. Mimo to przebieralnie basenowe nierzadko prezentują się niezbyt zachęcająco – częstym widokiem są szeregi ławek i wieszaków na ubrania. Problemem w tej sytuacji jest przede wszystkim brak prywatności – do tego stopnia, że niektórzy całkowicie rezygnują z pływania. Jak sprawić, aby podczas wizyty na pływalni każdy mógł poczuć się komfortowo?
Indywidualne kabiny do przebieralni
Najprostszym, a w dodatku nieobciążającym specjalnie budżetu sposobem na zwiększenie prywatności w basenowej szatni jest zastosowanie indywidualnych kabin. Każdy może używać ich zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami i upodobaniami. Kabiny do przebieralni przyjmują jedną z dwóch form.
Pierwszą są przebieralnie przyścienne, czyli typowe kabiny z drzwiami. Spotykane są na basenach, gdzie istnieje podział na szatnie damskie i męskie, a odzież wierzchnią zostawia się poza strefą basenową. Występują w dwóch rodzajach: pojedynczej i szeregowej. Wykonywane są zazwyczaj z płyty HPL, dzięki czemu są odporne na działanie wilgoci. Są mocowane na nóżkach, co ułatwia ich czyszczenie.
Drugą są przebieralnie przechodnie, stosowane na tych basenach, gdzie nie korzysta się wcześniej z szatni ogólnej – stanowią więc śluzę do strefy szatni. Wyposażone są w dwoje drzwi – oboje mogą być zamykane od wewnątrz, by inne osoby wiedziały, że kabina jest w danej chwili zajęta. Podobnie jak kabiny przyścienne wykonywane są głównie z laminatu HPL oraz wyposażone w nóżki.
Produkcją obu rodzajów kabin do przebieralni zajmuje się firma Sanipol. Wyposażone są one w system sprzężenia drzwi, który uniemożliwia wejście do kabiny, gdy znajduje się w niej inna osoba, jak również ławeczkę. Firma wykonuje kabiny w standardowych wymiarach oraz na indywidualne zamówienie. Może pomalować ściany i drzwi kabin na jeden z wielu kolorów, a także nanieść na nie dowolny nadruk w postaci napisu, logo czy ilustracji.
Kabiny prysznicowe
Idąc za ciosem, oprócz indywidualnych przebieralni warto zdecydować się również na indywidualne kabiny prysznicowe. Niektóre osoby nie mają problemu z korzystaniem ze wspólnych natrysków, biorąc prysznic nago, ale dla innych jest to krępująca sytuacja, więc pozostają w strojach kąpielowych, co utrudnia dokładne umycie się przed wejściem do wody. Zastosowanie kabin prysznicowych pozwala uszanować oba wybory – kto woli umyć się w indywidualnej kabinie, ten może to zrobić, a kto nie ma takiej potrzeby, ten może skorzystać ze wspólnego natrysku. Kabiny prysznicowe również wykonywane są zazwyczaj z laminatu HPL, który jest materiałem odpornym na wodę oraz łatwym w czyszczeniu, a w dodatku lekkim i wyróżniającym się estetycznym wyglądem. Przynajmniej jedna kabina powinna być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można to zrobić poprzez montaż poręczy albo specjalnego krzesełka kąpielowego.
Jak widać, zapewnienie intymności osobom korzystającym z pływalni nie jest przesadnie skomplikowane. Dzięki indywidualnym przebieralniom i kabinom prysznicowym każdy będzie mógł poczuć się na basenie komfortowo, bez przeszkód oddając się odpoczynkowi, treningowi czy innej wybranej aktywności.