Każda budowa prędzej czy później dobiega końca i przychodzi czas na wstawienie drzwi do Twojego wymarzonego domu. Wybór na rynku jest ogromny, różna jest jednak jakość oferowanych produktów, a jeszcze bardziej zróżnicowane są ich ceny. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi do swojego domu.

Inwestor, który dochodzi do etapu zakupu drzwi ma już za sobą wiele wydatków. To właśnie zasobność portfela jest jednym z podstawowych kryteriów, które należy brać pod uwagę przy wyborze drzwi. Innym istotnym elementem jest oczywiście estetyka i bezpieczeństwo. Na nasze nieszczęście elementów, które warto rozważyć jest zdecydowanie więcej.

Decydując się finalnie na zakup określonego modelu pamiętaj sprawdzić Deklarację Właściwości Użytkowych, która będzie zawierać wartości współczynników, które omówimy poniżej. Jeżeli dany parametr nie spełniają twoich oczekiwań lub brak w Deklaracji istotnych dla nas danych, nie pozostaje nam nic innego, jak wybór innego modelu.

Bezpieczne drzwi wejściowe do twojego domu

Ochrona przed złodziejami, to jeden z podstawowych elementów, które mają zapewnić nasze drzwi. Wielu z nas inwestuje w drogie drzwi klasy RC3 lub nawet RC4. W realiach życia codziennego warto jednak pamiętać, że złodzieje zdecydowanie częściej wybierają włamania przez okna. To one są zatem głównym słabym punktem naszych zabezpieczeń. Biorąc to pod uwagę wydaje się, iż inwestycja w lepsze okna będzie bardziej korzystna. Przy drzwiach warto zatem postawić na rozsądek i zdecydować się na drzwi zgodne z klasą RC2. Klasa antywłamaniowa drzwi zależy od zastosowanych okuć i wypełnień. Kupując drzwi nie zapomnij o odpowiednim zamku z atestami. Dla inwestorów z obszerniejszymi portfelami są również dostępne dodatkowe zabezpieczenia, na przykład czytniki linii papilarnych.

Ciche i ciepłe drzwi wejściowe

Wyciszenie drzwi ma oczywiście znaczenie jeżeli mieszkamy w hałaśliwej okolicy. Jeżeli mieszkasz jednak na wsi, ten parametr nie będzie miał dla Ciebie większego znaczenia. Zakładając jednak wariant pesymistyczny, a zatem hałaśliwe otoczenie ponownie zwróć uwagę na wyciszenie okien. Cóż z tego, że będziesz posiadać super wyciszone drzwi jeżeli Twoje okna są znowu słabym ogniwem.

Izolacyjność termiczna drzwi zewnętrznych to jeden z najistotniejszych elementów, gdy dokonujemy wyboru drzwi. Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Oczywiście im wartość niższa tym lepiej. Minimum stanowi tutaj wartość 1,5W/m2K. Niższej wartości na rynku nie znajdziesz. Najlepiej będzie, aby współczynnik izolacyjności termicznej drzwi U oscylował między 1,1 a 1,3. Wybór takich drzwi nie powinien być problemem bo już w 2021 roku U poniżej 1, 3 będą w Polsce obowiązującym standardem.

Na koniec pamiętaj o instrukcji montażu, którą powinieneś otrzymać od sprzedawcy. Błędny montaż może bowiem skutkować pogorszeniem właściwości drzwi co zniweczy wszelkie podejmowane wcześniej przez Ciebie działania. Co gorsze może on również skutkować utratą gwarancji producenta.