Kiedy na terenie posesji prywatnej lub przemysłowej zadomowią się gryzonie, pojawia się duży problem. Trzeba działać szybko i skutecznie, aby zabezpieczyć zdrowie ludzi i zwierząt przed szkodnikami i chorób z tym związanych. Najczęściej nieproszonymi lokatorami są szczury, które żerują blisko domów, hal przemysłowych i w piwnicach. Na szczęście są sposoby, dzięki którym pozbycie się szczurów to tylko kwestia czasu.

Jak przebiega proces deratyzacji?

Deratyzacja to zabieg konieczny, który polega na usuwaniu gryzoni, tj. szczury i myszy. Deratyzacje musi wykonać każdy właściciel nieruchomości lub jej najemca, zwykle 2-4 razy w roku. Kwestię deratyzacji i jej częstotliwości reguluje ustawa prawna danej gminy, a za niewykonanie odszczurzania grozi kara grzywny.

Gryzonie szybko się rozmnażają, dlatego konieczne jest przeprowadzenie deratyzacji szczurów w celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażeń na danym terenie lub żywności. Trzeba mieć na uwadze, że szczury to gryzonie z bardzo dużą inteligencją. Wybierają do zamieszkania miejsca gdzie mają ciepło i dostęp do pożywienia oraz wody. Szybka reakcja pozwoli również na szybszy pozbycie się gryzoni, a inne szczury i myszy odstraszy przed dalszym zamieszkiwaniem danego miejsca. 

Deratyzacja przeprowadza się różnymi sposobami. Najczęściej stosuje się metody mechaniczne, które polegają na rozkładaniu różnego rodzaju pułapek – sprężynowych oraz klatek i chwytaczy żywołownych (humanitarnych).

Drugi sposób na uciążliwe gryzonie to środki chemiczne, czyli preparaty gryzoniobójcze m.in.: antykoagulanty, które działają z kilku dniowym opóźnieniem po zjedzeniu przez gryzonie. Warto tutaj zaznaczyć, iż w sytuacji przypadkowego spożycia trutki przez zwierzęta domowe lub dzieci antidotum jest witamina K1 wydawana na receptę. Do trutki na gryzonie dodawane są substancje mumifikujące, które wysuszają zwłoki gryzonia. Dzięki temu procesy gnilne są przyspieszone i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Preparaty gryzoniobójcze często zawierają również benzoesan denatonium, substancję o gorzkim smaku, zabezpieczającą przed przypadkowym spożyciem przez człowieka lub zwierzęta domowe. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, wchodząc na stronę jednej z firm, która zajmuje się odszczurzaniem w Warszawie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ze swoim miastem,. np: „deratyzacja warszawa„, aby znaleźć pożądane informacje lub skutecznego i profesjonalnego deratyzatora. 

Ile czasu trwa deratyzacja?

Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile wyniesie czas deratyzacji. Wiele zależy od miejsca oraz od skali problemu związanego z występowaniem szczurów i myszy. Im więcej gryzoni na dużej powierzchni, tym dłuższy czas ich eliminacji.

Zwykle samo przeprowadzanie deratyzacji przez pracowników firmy deratyzacyjnej trwa krótko, maksymalnie do 60 minut. Natomiast samo proces sprawdzenia i przygotowania posesji o wiele dłużej. Na początek trzeba przeprowadzić dokładną inspekcję pomieszczeń i zlokalizować miejsca występowania gryzoni. Następnie zabezpiecza się ewentualne szczeliny i inne dziury, którymi szczury i myszy mogą lub przedostają się do środka budynku, aby zamknąć im drogę. W kolejnym kroku należy zbadać warunki regionalne i liczebność gryzoni, aby dobrać jak najlepsze metody zwalczania szczurów i myszy. Ostatnim krokiem jest wyłożenie trutki w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych (tunele lub imitacja kamienia), które mają chronić inne zwierzęta domowe lub dzieci przed spożyciem trutki w postaci rodentycydów. Proces deratyzacji w Warszawie jest monitorowany co 1-3 miesiące dzięki czemu pułapki i karmniki deratyzacyjne są uzupełniane w razie potrzeby o brakujące trutki. Po zakończeniu procesu odszczurzania martwe gryzonie są zbierane i przekazane firmie utylizacyjnej.

Bardzo ważna jest profilaktyka. Nawet najlepsza firma deratyzacyjna z dużym doświadczeniem nie zaradzi problemowi, jeśli właściciel posesji nie zadba o systematyczne kontrolę i deratyzacje. W Warszawie takie zabiegi powinny być wykonane zgodnie z uchwałą gminy Warszawa co 3 miesiące, 4 razy w roku.

Deratyzacja przebiegnie na pewno szybciej, jeśli pracy podejmuje się ekipa profesjonalnych deratyzatorów. Działając na własną rękę, można wiele rzeczy przeoczyć i stracić cierpliwość do walki z gryzoniami. Firmy DDD wykonujące takie usługi deratyzacji dysponują nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale też wysokiej jakości zapleczem specjalistycznych preparatów gryzoniobójczych, które nie są ogólnodostępne. Warto podkreślić, że po spożyciu trucizny zwierzę nie odczuwa bólu, zwykle trutka powoduje szybki zgon poprzez rozrzedzenie krwi, co skutkuje atakiem serca gryzonia. 

Ile kosztuje deratyzacja w domu?

Cena za odszczurzanie jest różna ponieważ zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć miasto i firmę DDD, która wykonuje zlecenie. W dużym mieście tj. Warszawa deratyzacja kosztuje zazwyczaj więcej. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak użyte środki gryzoniobójcze, ich jakość i ilość w zastosowanych karmnikach deratyzacyjnych, pułapkach, chwytaczach czy klatkach żywołownych. Przykładowo trutki w postaci zatrutego ziarna lub granulatów są mało atrakcyjne dla gryzoni co skutkuje brakiem lub pow