Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta. Niestety tak cenna cecha nie jest istotna dla człowieka, którego szczur obrał sobie za sąsiada. Właściwie ta niezwykła inteligencja sprawia, że gryzoń ten jest bardzo uciążliwym szkodnikiem, którego trudno zwalczyć. A niestety pozbyć się go trzeba, gdyż stanowi spore zagrożenie, szczególnie dla naszego portfela.

Dlaczego szczury uważane są za szkodniki?

Szczury niszcząc czy zjadając przechowywane produkty, atakując zwierzęta hodowlane, przegryzając instalacje elektryczne, rury wodociągowe, drewniane konstrukcje budowlane czy izolację termiczną, mogą powodować spore straty ekonomiczne (pożary, zawalenia, zalania). Co więcej, niosą one zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka oraz zwierząt domowych – szczury roznoszą groźne choroby, spowodowane przez drobnoustroje chorobotwórcze lub pasożyty, takie jak: salmonelloza, tyfus, wścieklizna, włośnica, tasiemczyca czy leptospiroza. Głównym źródłem zakażenia jest skażona odchodami szczura żywność. Ponadto gryzonie te gdy czują bezpośrednio zagrożenie, mogą nawet zaatakować i dotkliwie poranić, szczególnie dzieci. Szczury są prawdziwą zmorą nie tylko wiejskich domów, ale również w mieszkaniach i piwnicach miejskich, gdzie również powodują niemałe szkody.

Jak pozbyć się szczurów?

Pozbycie się szczurów jest to problem dość powszechny. Można to zauważyć po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz, jak np. „deratyzacja Łódź” czy „eksterminacja szczurów Gdańsk”.

Deratyzacja to zwalczanie gryzoni przy zastosowaniu środków chemicznych lub fizycznych. W gospodarstwach i w prywatnych domach szczurów można pozbyć się na własną rękę. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które skutecznie radzą sobie z tym problemem: chwytacze, pułapki, odstraszacze elektryczne czy lepy. Zastosowanie trutek, których jest wiele, to ostateczny, a zarazem najskuteczniejszy sposób rozwiązania problemu szczurów zarówno wewnątrz, jak i wokół zabudowań.

Do środków chemicznych przeciwko gryzoniom, jakimi są szczury czy myszy, należą wszelkiego typu trucizny. Nie należy ich stosować w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta domowe lub dzieci, gdyż trutki mogłyby być dla nich niebezpieczne. Trutki na szczury oraz inne gryzonie mogą mieć postać granulatu, pasty w saszetkach lub kostki.