Hodując rośliny musimy liczyć się z koniecznością obrony ich przed różnymi szkodnikami. Jednym z takich niepożądanych gości jest przędziorek. Ten gatunek roztocza występuje dość powszechnie, żeruje na roślinach ozdobnych i owocowych i może doprowadzić do poważnych zniszczeń w naszym ogrodzie. Na szczęście istnieje kilka różnych metod walki z nim – od domowych sposobów, po specjalne specyfiki.

Środki do zwalczania przędziorka

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z przędziorkiem jest zastosowanie specjalnych preparatów roztoczobójczych – wachlarz dostępnych na rynku produktów jest bardzo szeroki:

– Najlepsze efekty uzyskamy, stosując odpowiednio dobrane różne preparaty – wyjaśnia przedstawiciel firmy Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb Każdy z nich bowiem ma nieco inne działanie. Skuteczne połączenie stanowią środki olejowe, takie jak Promanal, które stosujemy wczesną wiosną. Ich działanie polega na zaklejaniu stadiów zimujących przędziorka, co zapobiega wylęgowi. Następnie 2 lub 3 razy w ciągu sezonu, w zależności od potrzeb stosujemy preparaty takie jak Sanium, Ortus lub Floramite, które eliminują pojawiające się na roślinie różne stadia przędziorków.

Środki roztoczo- i owadobójcze, niezależnie od ich marki i rodzaju, powinniśmy stosować w ścisłej zgodności z zaleceniami producenta. Dotyczą one między innymi tego, na jakie gatunki roślin można aplikować środki, a także wielkości dawek preparatów. Niemniej są one najskuteczniejszych rozwiązaniem, jeśli nasze rośliny zostały zaatakowane przez przędziorka w dużej ilości.

Domowe sposoby na przędziorka

Jeśli przędziorek zaatakował nasze rośliny domowe, stosowanie wyżej opisanych preparatów nie musi być konieczne – można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. W pierwszej kolejności opłukujemy roślinę pod prysznicem, wcześniej zabezpieczając donicę w taki sposób, by nie wypłukać z niej ziemi. Jeśli to nie pomoże, warto przemyć liście roślin wodą z odrobiną delikatnego detergentu – najlepszym wyborem będzie szare mydło, ale można jest zastąpić płynem do mycia naczyń. Najlepszą metodą jest jednak profilaktyka, polegająca m.in. na utrzymywaniu prawidłowego poziomu wilgotności powietrza – przędziorki najlepiej rozwijają się bowiem tam, gdzie jest sucho.

Pożyteczne roztocza

Jeszcze inną metodą walki z przędziorkiem jest skorzystanie z pomocy jego naturalnego wroga – drapieżnego dobroczynka szklarniowego. Wystarczy wypuścić populację tych pożytecznych roztoczy na nasze uprawy i czekać, aż zlikwidują populację przędziorka – żywią się one zarówno larwami, jak i dorosłymi osobnikami. Kiedy populacja szkodników zostanie zmniejszona, dobroczynki nie mają na czym żerować i same stopniowo wymierają.

Niezależnie od wybranej metody, w zwalczaniu przędziorka kluczową rolę odgrywa szybkie działanie oraz troska o rośliny. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią wilgotność i pamiętać o usuwaniu uschniętych części. Charakterystyczną oznaką obecności przędziorka są delikatne pajęczynki na liściach, a także drobne żółte plamy na wierzchniej stronie liścia oraz usychanie i opadanie liści. Jeśli zauważymy takie symptomy, oznacza to, że szybko musimy zastosować odpowiednie środki.