Zadbane paznokcie to jeden z elementów wizerunku, na który często zwracamy uwagę u drugiej osoby. Krzywo obcięte (lub co gorsza – zabrudzone) paznokcie robią na nas złe wrażenie i sprawiają, że automatycznie gorzej oceniamy nowo poznaną osobę. Jednym z ważnych elementów dbania o paznokcie jest ich piłowanie. Jak piłować paznokcie?
Prawidłowe piłowanie paznokci: dlaczego jest takie ważne?
Źle spiłowane paznokcie to przede wszystkim koszmarny efekt estetyczny; do tego jeśli czynność była wykonana np. za pomocą nieodpowiednio dobranego pilniczka, to paznokcie mogą w przyszłości rozdwajać się, łamać, a nawet może dojść do infekcji.
Wybór pilniczka: czym się kierować?
Mamy do wyboru kilka rodzajów pilników. Większość osób najchętniej sięga po pilniki papierowe, które mogą być pokryte różnymi rodzajami materiału ściernego. Są stosunkowo delikatne (chociaż gradacja materiału musi wynosić poniżej 200) a przede wszystkim – tanie. Popularne wciąż są pilniki metalowe, jednak to bardzo „niezdrowa” moda – pilniki wykonane z metalu są najstarszym rodzajem tego akcesorium, jednak niszczą naturalną płytkę paznokcia, co w konsekwencji oznacza jej rozdwajanie się i zwiększoną łamliwość. Z tego względu znacznie lepiej postawić np. na pilnik kamienny, który jest bardzo delikatny, i którym można nawet piłować paznokcie w obu kierunkach (czego absolutnie powinno się unikać przy pozostałych rodzajach pilników). Jeszcze lepsze dla kondycji naszych paznokci są pilniki szklane i kryształowe; nie powodują urazów mechanicznych na brzegu paznokcia i imponują żywotnością. Niestety – są jednocześnie stosunkowo drogie.
Jak piłować paznokcie – podstawowe rady
Przy piłowaniu paznokcie warto trzymać się jednej podstawowej zasady – najlepiej nie zmieniać naturalnego kształtu paznokcia. To może doprowadzić do pogorszenia się jego kondycji, a nawet do powstania niewielkich uszkodzeń, które mogą wpłynąć np. na zwiększoną łamliwość paznokcia. Technikę piłowania warto dobrać odpowiednio do kształtu paznokcia; np. paznokcie naturalnie trójkątne wymagają delikatnego spiłowania po bokach i nieco mocniejszego na wierzchołku, jednak nie na tyle mocnego, by zmienić kształt na bardziej owalny.