Ząbkowanie jest nieprzyjemne zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów, które zmagają się z bólem, dyskomfortem i problemami ze snem. Z kolei mama i tata mierzą się z apatią, płaczliwością i cierpieniem swojej pociechy. Gryzaki dla dzieci zapewniają ogromną ulgę pod warunkiem, że są dobrze dobrane.
Gryzaki dla dzieci miękkie czy twarde – jak wybrać odpowiedni model?
Gryzaki miękkie cieszą się bezustanną popularnością. Powstają ze specjalnych materiałów, które po włożeniu do buzi delikatnie masują dziąsła malca. Można zdecydować się na modele kauczukowe oraz silikonowe, ale ulgę w bólu przynoszą przede wszystkim widoczne wypustki. W gryzakach kauczukowych może występować specjalny płyn, który nadaje się do chłodzenia w lodówce czy nawet zamrażalce. Niska temperatura gryzaka zapewnia ogromną ulgę i uśmierza ból, ale jest nieprzyjemny w dotyku. Doskonałym wyborem są gryzaki dla dzieci wykonane z drewna oraz kauczuku. Mają część wypełnioną płynem, ale druga strona nie wychładza się, czyli nie powoduje dyskomfortu.
Gryzaki twarde powstają z drewna oraz twardego plastiku. Te modele bardzo często mają wypustki odpowiadające za łagodne masowanie obolałych dziąseł. Gryzaki dla dzieci mogą łączyć różnorodne materiały oraz faktury. Maluszek wkłada do buzi ulubione części i elementy, a także dostosowuje je do stanu jamy ustnej. Takie modele pozwalają nie tylko rozwijać zmysły malca, czyli traktuje się je jako zabawki sensoryczne, ale sprawiają, że ząbkowanie przestaje być tak uciążliwe.
Jaki kształt gryzaka wybrać?
Gryzaki dla dzieci spełniają swoją funkcję pod warunkiem, że mają odpowiedni kształt. Wybrany produkt nie powinien być za duży, gdyż będzie bezustannie wypadał z malutkiej rączki. Gryzaki to zabawki dla kilkumiesięcznych dzieci, które nie są w stanie dobrze chwytać i mocno trzymać zabawek, stąd właściwy kształt to połowa sukcesu. Najlepiej sprawdzą się ergonomiczne kształty. Waga także ma znaczenie – mała zabawa to niewielki ciężar, a duża waży zdecydowanie więcej.
Na szczególną uwagę zasługują gryzaki ortodontyczne, które dbają o uzębienie i pozwalają uniknąć wad zgryzu. W trakcie wyboru odpowiedniego modelu trzeba zwrócić uwagę na dostępne rozmiary, które są uwarunkowane nie tylko wiekiem pociechy, ale również ilością zębów.
Wady stosowania gryzaków
Nie ma wątpliwości, że gryzaki dla dzieci pomagają uporać się z bólem odczuwanym w trakcie ząbkowanie, ale trzeba mieć świadomość, że mają one również słabe strony. Chodzi przede wszystkim o konieczność regularnego mycia, gdyż zabawka wkładana do buzi, a następnie rzucana na podłogę, kanapę czy do wózka staje się siedliskiem bakterii i zarazków. Niemyte gryzaki przyczynią się do wystąpienia poważnych schorzeń i dolegliwości, co przyniesie jeszcze więcej bólu i cierpienia. Stąd regularna dezynfekcja oraz codzienne mycie są tak istotne. Gryzaki silikonowe warto myć w zmywarce, gdyż wysoka temperatura panującą w urządzeniu usunie wszystkie zanieczyszczenia. Mycie powinno odbywać się z wykorzystaniem wody oraz delikatnego mydła. Poleca się również wkładanie gryzaków do pralki, gdyż intensywne obroty i delikatne środki zapewnią utrzymanie właściwej higieny.