Domki narzędziowe są bardzo praktyczne. Pozwalają zachować porządek w przestrzeni ogrodowej, stanowią ochronę dla narzędzi i sprzętów, także poza sezonem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by poza praktycznym zastosowaniem oferowały estetykę, która wpisuje się w potrzeby zielonej architektury.

Domki narzędziowe – wykonanie z różnych materiałów

Z drewna, tworzywa sztucznego, a może metalowe? Domki narzędziowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a te determinują ich wygląd, funkcjonalność, a także trwałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych.

W ogrodowe przestrzenie doskonale wpisują się drewniane domki narzędziowe, ponieważ drewno jest materiałem naturalnym. Pasuje do ogrodów urządzonych klasycznie, zaaranżowanych również z nutą nowoczesności, ale niekoniecznie tych całkiem współczesnych. Takie wykonanie oferuje trwałość i estetykę, czyli dwie najważniejsze cechy. O drewno trzeba jednak dbać, regularnie impregnując i konserwując, by nie straciło swoich walorów użytkowych w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Równie dobrze sprawdzają się metalowe domki narzędziowe, które są trwałe i lekkie. Nie ma problemu z ich montażem, ustawieniem w dowolnym miejscu. Mogą być opatrzone dodatkowymi funkcjonalnościami, jak chociażby drzwi przesuwne. Jeśli posiadają okno i zamontowane światło, nadają się do majsterkowania, raczej przez krótki czas, bo latem mogą się zbyt mocno nagrzewać, a zimą wychładzać, jednak do prostych prac ogrodowych są wystarczające.

Ostatnia opcja to domki narzędziowe wykonane z plastiku. Lekkie, niedrogie, po prostu wygodne w użytkowaniu. Najmniej estetyczne, dlatego poleca się ustawianie w miejscach mało widocznych.

Wielkość, kształt i wyposażenie

Domek narzędziowy może być niewielki, jeśli ma w nim znaleźć się miejsce jedynie na narzędzia i akcesoria do prac ogrodowych. Im większy jednak, tym więcej narzędzi, sprzętów, w tym kosiarki czy podkaszarki, można swobodnie schować. To poza tym okazja do stworzenia kącika dla majsterkowiczów.

Wyposażenie to głównie półki. Można wybrać domek narzędziowy z gotowymi półkami lub samodzielnie dopasować ich liczbę i rozmiary, a także rodzaj, do własnych potrzeb. Wybór powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami.