Wiele z osób starszych, ale i zmagających się z różnymi schorzeniami, w tym kończyn dolnych, ma problemy z poruszaniem się. Wspomagać teoretycznie powinny pończochy uciskowe, jednak pojawiło się sporo wątpliwości odnośnie ich działania. Jak rzecz się ma w praktyce?

Pończochy uciskowe i mechanizm ich działania

Pończochy uciskowe mają na celu wywierać nacisk na kończynę, powodując zapadanie się żył leżących powierzchownie i przemieszczanie krwi do tak zwanych żył głębokich. Efektem jest wycofanie krwi z żylakowo zmienionych żył pod skórą i powrót do głębszych warstw. Terapia uciskowa ma za zadanie znosić zastój krwi w kończynach, który doprowadza do trudności w odpływie ku górze, sprawiając problemy podczas poruszania się, ale i grożąc powstawaniem groźnych dla życia i zdrowia zakrzepów.

Wedle przeprowadzonych badań ustalono, że połączenie działania pończoch uciskowych z tradycyjnymi metodami leczenia, stosowanymi u pacjentów po przebytych udarach, nie daje żadnych dodatkowych efektów. Mimo wszystko działanie pończoch uciskowych może sprawdzać się u innych grup pacjentów.

Odpowiedni dobór siły ucisku

Siła ucisku jest bardzo ważna przy stosowaniu produktów, typu pończochy uciskowe czy rajstopy uciskowe. Produkty te wykonywane są z różnych materiałów, o odmiennym stopniu napięcia, co wpływa na siłę ucisku wywieraną na kończynę. Dostosowanie do stanu chorobowego bądź innego problemu pojawiającego się w obrębie kończyn dolnych, jest bardzo ważne, by nie zaszkodzić, a przynieść ulgę.

Pończochy uciskowe mogą bowiem sprawdzać się u osób, które długi czas spędzają w podróży, zmagają się z uczuciem ciężkich i obolałych, a także obrzękniętych nóg. Pończochy uciskowe są również wykorzystywane w hipotonii ortostatycznej, która objawia się zawrotami głowy, a nawet omdleniami podczas szybkiego wstawania z pozycji leżącej.

Podczas wyboru takich produktów liczy się materiał, który musi być wytrzymały i winien przez cały czas stosowania, wykazywać tę samą siłę ucisku. Musi również być odporny na wilgoć i pot, ponieważ produkty uciskowe zwykle nosi się przez stosunkowo długi czas.