W obecnych czasach stajemy się bardziej świadomymi konsumentami. Wielu z nas decyduje się na ekologiczne rozwiązania w wielu dziedzinach. To powoduje, że niektórzy producenci umieszczają na swoich produktach certyfikaty, czyli oznaczenia, mające na celu potwierdzenie spełniania wymaganych kryteriów. Przyjrzyjmy się, o czym nas one informują oraz dlaczego warto kupować odzież opatrzoną różnego rodzaju certyfikatami i etykietami.

W jaki celu stosuje się certyfikaty?

Będąc w sklepie odzieżowym, nieraz możemy zwrócić uwagę na napisy znajdujące się na produktach, takie jak: „eko”, „green”, „organic”, oraz inne. Jak się okazuje, mogą one znajdować się tylko na produktach, które posiadają certyfikaty. Te z kolei potwierdzają, że produkty są zgodne z panującymi standardami. Dzięki temu mamy pewność, że tkaniny i dzianiny, z których powstały nasze ubrania pochodzą z włókien z plantacji ekologicznych. Certyfikaty oznaczają, że surowce wykorzystane do produkcji ubrań były uprawiane w sposób ekologiczny, zachowując wszelkie naturalne procesy mające miejsce w przyrodzie. Kupując ubrania oznaczone etykietą m.in. Global Organic Textile Standard, dbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale również o nasze zdrowie. W składzie takich ubrań nie znajdziemy żadnych szkodliwych substancji, gdyż nawet barwniki są pochodzenia naturalnego. Tkaniny powstałe w taki sposób są delikatniejsze, przyjemniejsze dla skóry, a także antyalergiczne. Z powodzeniem można je stosować nawet dla najmłodszych. Ponadto, są one dobre jakościowo i nawet po wielokrotnym praniu, nie zmieniają swojego wyglądu i wciąż wyglądają jak nowe.

Co oznaczają poszczególne certyfikaty?

Jednym z oznaczeń, które możemy znaleźć na odzieży jest GOTS. Jest to skrót od terminu Global Organic Textile Standard. Jest to jeden z najczęściej spotykanych certyfikatów nadawanych w Europie. Co ważne, dotyczy on tylko produktów wykonanych z naturalnych materiałów. Dlatego też kupując ubranie oznaczone taką etykietą, mamy pewność, że dana bluzka czy koszulka niemal w 95 procentach została wykonana z surowców pochodzenia ekologicznego. W przypadku strojów sportowych lub skarpetekdopuszczone jest zmniejszenie zawartości tych surowców do 70 procent. Obowiązkowo na metce powinna znajdować się informacja dotycząca poziomu surowca. Surowe normy obowiązują też proces produkcji, gdyż istnieje zakaz stosowania chromu, niklu oraz PVC.

Innym, często spotykanym certyfikatem jest Ecolabel. Znaleźć go można nie tylko na odzieży, ale też na kosmetykach, środkach czystości, czy też na sprzętach RTV i AGD. Dotyczy on nie tylko surowców naturalnych, ale też sztucznych.

W sklepach możemy również znaleźć produkty opatrzone etykietą Oeko-Tex Standard 100. Obowiązuje on wyłącznie gotowe produkty lub też półprodukty, takie jak nici, materiały, barwniki. Ubrania mające ten certyfikat nie mogą mieć w swoim składzie szkodliwych substancji, których używanie jest prawnie zakazane. Niektóre substancje, takie jak: nikiel, chrom, ołów, formaldehyd są dozwolone w bardzo ograniczonych ilościach.

Dzianiny ekologiczne – dlaczego warto je kupować?

Materiały opatrzone certyfikatem bio lub eko są dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie wysoką jakość materiałów i ekologiczny sposób produkcji. Szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki temu w swojej szafie nigdy nie zapanuje nuda. Kupując tkaniny ekologiczne, wspieramy naszą planetę i w ten sposób mamy pewność, że nosimy coś, co jest całkowicie naturalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Tkaniny ekologiczne są polecane szczególnie przez mamy małych dzieci, które chwalą sobie wysokogatunkowe produkty.Nie tylko mogą dbać o ekologię, ale przede wszystkim, mają pewność, że stosują dzianiny i tkaniny, które nie uczulą ich pociech. Ponadto są niezwykle delikatne, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry najmłodszych. Nawet jeśli wydatek jest nieco większy, niż w przypadku innych ubranek, warto się na nie zdecydować, gdyż mogą posłużyć naprawdę długo.