Łóżko jest najważniejszym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. Zdrowy sen malucha to również spokojna noc dla rodziców. Dlatego w przypadku wyboru łóżeczka dziecięcego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo – zarówno w nocy, kiedy dziecko śpi, jak i podczas codziennych zabaw. Podpowiadamy, jak wybrać bezpieczne łóżeczko dziecięce!

O ile wybór łóżeczka dla niemowlaka jest sprawą oczywistą i zazwyczaj jest to łóżeczko z wysokimi szczebelkami, o tyle w przypadku dzieci nieco starszych liczba kolorowych modeli może przyprawić o zawrót głowy. W przypadku kilkulatków łóżko jest często nie tylko miejscem do spania, ale również do zabawy, dlatego warto wybrać rozwiązanie wytrzymałe i bezpieczne.

Trwałe i hipoalergiczne materiały

Przede wszystkim łóżeczko dziecięce powinno być wykonane z naturalnych materiałów, które nie powodują pojawienia się lub nasilenia objawów alergii. Najlepszym materiałem jest drewno lub płyta meblowa. Nie wybierajmy modeli wykonanych z tworzyw sztucznych – co prawda są to przypadki rzadkie, jednak zdarza się, że zawierają one szkodliwe substancje. Drewno lub materiały drewnopochodne są naturalne, wytrzymałe i estetyczne.

Co więcej, drewno i płyta meblowa powinny znieść nawet bardzo duże obciążenia. Z powodzeniem wytrzymają codzienne użytkowanie i harce na łóżku podczas zabawy. Elastyczny stelaż z drewna bukowego, który znajdziemy w łóżeczkach dziecięcych w sklepie Zasypianko posiada wytrzymałość aż do 150 kg. Przy odpowiednim przechowywaniu takie łóżko może służyć nawet kolejnemu dziecku.

Bezpieczne farby i nadruki

Równie ważne, jak materiał wykonania są elementy wykończenia. Zwróćmy uwagę, jakiego rodzaju farb lub lakierów użyto do pomalowania i wykończenia łóżeczka. Powinny posiadać certyfikaty oraz być w pełni bezpieczne dla zdrowia dziecka. Dobrze, jeśli kolorowy nadruk jest wykonany z materiałów niepalnych oraz nietoksycznych. Całość powinna być również dobrze zabezpieczona, by kolorowe dekoracje nie odpadały. Jej fragmenty mogłyby zostać przez dziecko połknięte. Nie da się również ukryć, że dzieci mają różne, czasem nietypowe pomysły i z pewnością niejeden rodzic spotkał się z sytuacją, kiedy jego dziecko gryzło lub lizało różne przedmioty, niekonieczne przeznaczone do jedzenia.

Zaokrąglone i miękkie zakończenia

Łóżeczko dziecięce nie powinno również posiadać ostro zakończonych krawędzi. Boki oraz zagłówek powinny być obło zakończone, bez wyraźnych ostrych kantów. Mniejsze dzieci mogą miewają nieraz problemy z koordynacją oraz utrzymaniem równowagi, co jest naturalnym etapem rozwoju. Jednak podczas zabawy często się przewracają lub uderzają. Zaokrąglone krawędzie łóżka, wykończone miękką okleiną zapewnią dziecku bezpieczeństwo nawet podczas szalonych zabaw i upadków.

Podwyższone boki łóżeczka

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę są podwyższone boki łóżeczka dziecięcego. Powinny być na tyle niskie, by dziecko samodzielnie mogło wyjść z łóżka, jednak na tyle wysokie, aby chroniło przed wypadnięciem na przykład podczas snu. Wystarczy lekko podwyższony bok w okolicy głowy i ramion malucha, by mógł spać bezpiecznie przez całą noc. Dla dzieci, które podczas snu bardzo mocno się wiercą i często zmieniają pozycję dobrym rozwiązaniem może być łóżeczko o bardziej podwyższonych bokach, z możliwością swobodnego wyjścia od strony nóg. Na szczęście modeli do wyboru jest tyle, że każdy z pewnością znajdzie idealnie dopasowane i przede wszystkim bezpieczne łóżeczko dla swojej pociechy.