Kiedyś drewniany krzyż mocowany linami do powały przy suficie, na którego ramionach paliły się świece. Dzisiaj przyjmuje najróżniejsze formy – od tych stylizowanych na średniowiecze, kryształowych po geometryczne figury czy perfekcyjne mobilne konstrukcje. Mowa o żyrandolach — źródle światła, którego nie brakuje w żadnym pomieszczeniu.
Punkty oświetleniowe zazwyczaj montowało się na środku pomieszczeń, jednak obecnie odchodzi się od tego zwyczaju. Nie oznacza to, że misterne żyrandole są zastępowane przez małe lampy porozstawiane po kątach. To, skąd będzie płynąć światło w naszym domu, wiemy już podczas tworzenia projektu jednak jak żyrandol nowoczesny, czy przeciwnie staromodny będzie pasował do naszego wnętrza, dowiemy się dopiero podczas urządzania naszego mieszkania.
Gdzie zamocować żyrandol?
W starszych mieszkaniach i domach żyrandol był mocowany zawsze na środku pomieszczeń. Obecnie odchodzi się od tego zwyczaju. W jadalniach montuje się oświetlenie nad stołem, w kuchni również, przy czym dodatkowe oświetlenie jest umieszczone tak, aby blat w kuchni był dobrze doświetlony. W salonach żyrandole montuje się teraz nad częścią wypoczynkową. Często we wnętrzach bardzo klasycznych przybiera on unikatowe, geometryczne formy lub misterne konstrukcje, które oprócz źródła światła, są ozdobą przykuwającą uwagę. Coraz częściej we wnętrzach rezygnuje się też z okazałych żyrandoli na rzecz kilku lamp rozmieszczonych w strategicznych miejscach. Jest to szczególnie praktykowane w małych mieszkaniach, gdzie zasięgi poszczególnych lamp dzielą również przestrzeń, np. część wypoczynkową oddzielają od kuchennej.
Zachowaj równowagę w stylu
Jak misterna lampa to łagodny wystrój i odwrotnie, umiar jest podstawą dobrego stylu niezależnie jaki od będzie. Jeśli mamy klasyczne wnętrza, gładkie, jednolite meble, aby nie było nudno, nasz żyrandol nowoczesny może mieć formę geometrycznych figur. Czasem zdarza się, że w naszym salonie wszystkie meble są bardzo klasyczne i nie ma na czym zawiesić oka. W takim przypadku żyrandol może mieć ciekawą, dynamiczną konstrukcję i być prawdziwą ozdobą i atrakcją w pomieszczeniu.
Jaki żyrandol wybrać
Najprościej można powiedzieć: taki jaki będzie się nam najbardziej podobać. Żyrandole kryształowe ze szklanymi kloszami czy elementami nadają się do jadalni i dużych pomieszczeń, wysokich sufitów. Żyrandole nowoczesne i lampy z abażurami materiałowymi, gdzie cała żarówka jest zakryta, będą praktyczniejsze w sypialniach i części wypoczynkowej w mieszkaniu. Małe żyrandole, krótkie, które prawie nie odstają od sufitu, nadają się do niskich pomieszczeń, podwieszanych sufitów i ciasnych wnętrz. Długie wiszące żyrandole, o regulowanej wysokości sprawdzą się przy wysokich sufitach, pomieszczeniach gdzie jest antresola, salach bankietowych i innych pomieszczeniach o dużym metrażu.
Gdzie LEDy a gdzie żarówki
Żarówki montujemy wszędzie tam, gdzie światło jest zapalone przez długi czas, a nam zależy na tym, aby było nie tylko jasno, ale także przyjemnie. LEDy można montować przy krawędziach szafek, nad blatem stołu i przy lustrze, czyli w miejscach, gdzie jesteśmy w miarę krótko. LEdy, mimo że są oszczędne, proste w montażu, dają chłodne, sztuczne światło, które ochładza wnętrze i tworzy raczej klimat klubowo – dyskotekowy niż domowy. Żarówki powinny mieć ciepłą barwę o mocy około 3000 Kelwinów. Bardzo dobrym pomysłem jest tzw. ściemniacz, dzięki któremu możemy decydować, jak bardzo będą świecić żarówki i jak bardzo ma być jasno w pomieszczeniu w danym momencie.