Bezdech senny to poważna choroba, często lekceważona nie tylko przez pacjentów, ale i przez lekarzy. Jest na tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do zgonu i każdy, kto chrapie podczas snu, powinien przebadać się i sprawdzić, czy nie cierpi na bezdech senny.
Objawy bezdechu sennego
Nie ma bezdechu bez chrapania, ale nie każda chrapiąca osoba ma bezdech senny. O bezdechu mówimy, kiedy ktoś ma cykliczne przerwy w oddychaniu, trwające co najmniej dziesięć sekund. Podstawowym objawem bezdechu sennego jest chrapanie, ale można rozpoznać to także po niewysypianiu się i zmęczeniu towarzyszącemu choremu w dzień, przez które pacjent może nawet zasnąć za kierownicą i spowodować wypadek.
Objawy dzielą się na nocne i dzienne. Do nocnych zalicza się nieregularne chrapanie, niespokojny i przerywany sen, potrzeba chodzenia w nocy do toalety, nadmierna potliwość, problemy z zaśnięciem po przebudzeniu; przebudzeniom towarzyszy lęk.
Dzienne objawy bezdechu to ból głowy, uczucie zmęczenia, drażliwość, zaburzenia potencji u mężczyzn, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, suchość w ustach zaraz po przebudzeniu, spierzchnięte wargi.
Przyczyny bezdechu sennego
Podczas snu napięcie mięśni spada, co sprzyja zapadaniu się ścian gardła. Bezdech pojawia się, gdy dochodzą do tego różne problemy z górnymi drogami oddechowymi, takimi jak polipy, tkanka przerośnięta po infekcji, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia lub nieprawidłowa budowa żuchwy.
Innymi przyczynami bezdechu może być także nadużywanie alkoholu, otyłość, palenie papierosów czy objadanie się przed snem.
Leczenie bezdechu sennego
Bezdechu sennego niestety nie można wyleczyć skutecznie farmakologicznie. Jeśli pacjent cierpi na lekką lub umiarkowaną, powinien zmienić tryb życia, schudnąć, przyjmować korzystne do snu pozycje (np. leżeć na boku, a żeby zapobiegać kładzeniu się na plecach, może wszyć w miejsce w piżamie między łopatkami piłeczkę tenisową) i wyleczyć choroby współistniejące. Możliwe, że osoba chora będzie musiała poddać się także zabiegowi laryngologicznemu, który usunie przeszkodę blokującą swobodny dopływ powietrza.
Jeśli chory cierpi na ciężką odmianę bezdechu, może pomóc mu specjalna maseczka CPAP, która pomaga wtłaczać powietrze do płuc pod odpowiednim ciśnieniem. Pomocne są także protezy dentystyczne, powiększające przestrzeń gardła.