Codziennik24

Sposoby na zarządzanie ryzykiem walutowym w firmie

Business woman study financial market to calculate possible risks and profits.Female economist accounting money with statistics graphs pointing on screen of computer at desktop. Quotations on exchange (Business woman study financial market to calculat

Zarządzanie ryzykiem walutowym staje się koniecznością dla coraz większej liczby polskich przedsiębiorstw. Odkąd nasz kraj znalazł się w UE, zniesiono opłaty celne i kontyngenty ilościowe, uproszczono procedury; w związku z tym zainteresowanie rynkami zagranicznymi – zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i import towarów – znacznie wrosło. Przedsiębiorca, który dopiero planuje wejść na unijne rynki, pierwsze zetknięcie się z ryzykiem walutowym ma dopiero przed sobą: by opracować najlepszą strategię warto dowiedzieć się, jakie są sposoby na zarządzania ryzykiem walutowym w firmie.

Czym jest ryzyko walutowe?

Każda firma prowadząca działalność na rynkach zagranicznych, czyli przeprowadzająca przynajmniej część transakcji w obcych walutach, musi liczyć się z wystąpieniem ryzyka walutowego. Ryzyko to wynika bezpośrednio z tego, że nie można z całkowitą pewnością przewidzieć, jakie nastąpią zmiany w kursach walut. Kurs może okazać się bardzo dynamiczny, co w konsekwencji może przynieść nie tylko zyski – ale i ogromne straty. Kadra zarządzająca, by uniknąć poważnego zmniejszenia zysków przedsiębiorstwa, powinna opracować dobrą strategię zarządzania kryzysem walutowym lub powierzyć to zadanie specjalistom.

Ryzyko walutowe jest niebezpieczne dla firmy. Wyróżnia się:

Jak tłumaczy pracownik wrocławskiego Kantoru CENT, ryzyko transakcyjne jest wyjątkowo niekorzystne dla przedsiębiorstw, w których zagraniczne obroty handlowe stanowią największą część ogólnego obrotu – czyli dla tych, których działalność opiera się na imporcie i/lub eksporcie na rynki zagraniczne. Jest skutkiem różnicy w kursach walut między dniem podpisania kontraktu a tym, w którym finalizuje się transakcję.

Od czego zależy wybór strategii zarządzania ryzykiem walutowym?

Nie ma jednej, uniwersalnej strategii zarządzania ryzykiem walutowym, która może być wprowadzona w każdej firmie. Jej precyzyjne opracowanie jest bardzo istotne: pozwoli to zabezpieczyć płatności walutowe przed niekorzystnymi zmianami kursów przy jednoczesnym zyskiwaniu na dodatnich różnicach kursowych. Wybór właściwej strategii zależy od kilku czynników, do których zalicza się m.in.:

Sposoby na zarządzanie ryzykiem walutowym

Aby skutecznie zarządzać ryzykiem walutowym w firmie, trzeba przede wszystkim systematycznie szacować jego poziom i sprawnie reagować na potencjalne zmiany kursów walut. Opracowanie strategii należy zacząć od identyfikacji źródeł ryzyka walutowego – to złożony proces, którego celem jest ocena źródeł ryzyka: ekonomicznego, transakcyjnego i przeliczeniowego.

Punktem wyjścia do stworzenia planu zarządzania ryzykiem jest oszacowanie potencjalnego poziomu ryzyka walutowego i dokonanie prognozy kursów walut z udziałem, których przedsiębiorstwo dokonuje transakcji – mowa o prognozie zarówno krótko- jak i długoterminowej. Na tej podstawie ustala się, jak wysoki poziom zabezpieczenia musi być wdrożony w przedsiębiorstwie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prognozowanie kursów to jedynie jedno z wielu narzędzi pomocnych w uniknięciu strat, a nie gwarancja skutecznego zarządzania ryzykiem. Ponadto dobrze jest co pewien czas przeprowadzać ewaluację wypracowanego schematu.

Exit mobile version