Codziennik24

Przełom w świecie inżynierów

Nie ma budowli bez projektu. Plany i wytyczne towarzyszyły wykonawcom od zawsze. Oczywiście, początkowo były one proste, z czasem stawały się coraz bardziej dokładne i przykładano do nich coraz to większą wagę. Od deski kreślarskiej przeszliśmy do programów, które sprawiły, że praca projektanta stała się dużo szybsza i przyjemniejsza.

Wszystko to między innymi dzięki przedsiębiorstwu Autodesk. Stworzyła ona programy takie jak AutoCAD, które znacznie ułatwiły ludziom pracę. Można by rzec nawet, że pojawienie się tych programów było zbawieniem dla inżynierów. Od tej pory nie trzeba było spędzać godzin będąc pochylonym nad deską kreślarską, a walka z trzęsącymi się dłońmi nie była konieczna.

Każdy błąd w rysunku od tej pory można było cofnąć i poprawić za pomocą jedynie kilku kliknięć, czasem nawet nie trzeba było używać do tego myszki – wystarczy prosta kombinacja klawiszy. Skalowanie całego projektu mogło od tej pory odbywać się w nieskończoność, a wspólna praca stała się o wiele łatwiejsza i okazało się, że nie potrzeba do niej bycia w jednym pomieszczeniu, a nawet mieście, ponieważ bez trudu można stworzyć rysunek z możliwością edycji dla kilku użytkowników jednocześnie. Każdy inżynier pracujący z programami CAD z pewnością nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnych rozwiązań.

Dla kogo są programy typu AutoCAD?

Nie ma ogólnych wytycznych kto może korzystać z programu. Jest on dostępny dla wszystkich. Najczęściej możemy go spotkać w biurach projektowych oraz… na laptopach studentów lub kursantów, którzy poznają tajniki obsługi tego programu. Rzadko spotyka się osobę wykorzystującą AutoCAD’a do celów domowych (na przykład do zaprojektowania planu budowy altanki na swojej działce). Wszystko to za sprawą tego, że licencja na ten program nie należy do najtańszych. W przypadku licencji czasowej jest to kwota sięgająca nawet dwóch tysięcy za roczną licencję. Jeżeli chodzi o licencję wieczystą – dla wielu dużo bardziej opłacalną ze względu na brak dodatkowych kosztów – tutaj koszty sięgają nawet do dziesięciu tysięcy złotych.

Używanie nielegalnie pobranego AutoCAD’a może spowodować niemałe kłopoty, dlatego szanujące się firmy zawsze inwestują w licencję. Programy dla studentów, którzy dostęp do programu dostają za pośrednictwem swojej uczelni, są wyposażone w znak wodny ”ZAPROJEKTOWANO PRZY UŻYCIU STUDENCKIEJ WERSJI AUTOCAD” na każdym rysunku, który przekonwertujemy w format PDF.

Obsługa formatów programu CAD.

Przedsiębiorstwo Autodesk wprowadzając swój program na rynek nie omieszkało również stworzyć własnego formatu. Jest to DWG. W momencie kiedy otrzymamy od kogoś plik w takim formacie – jak można łatwo się domyślić – możemy go otworzyć jedynie w programie od AutoDesku. Całe szczęście, istnieje możliwość przekonwertowania pliku na inne formaty, są to: DXF, DWS, PDF, DGN, SCR, BMP, TIF, GIF, JPEG, WMF, EMF, MNU, DCL, PCX. Bez obaw możemy pokazać swój projekt osobie, która nie posiada programu na swoim urządzeniu, tak samo jak bez problemu możemy zapisać projekt do wydruku aby okazać papierową wersję naszej pracy.

Exit mobile version