Obecnie siłowniki pneumatyczne są w zasadzie wszechobecne. Wykorzystuje się je w niemal każdej branży. Coraz popularniejsze staje się kupowanie siłowników na zamówienie. To dość oczywiste, gdyż różnorodność instalacji, a tym samym wymogi wobec wymiarów i innych parametrów siłowników również, są mocno zróżnicowane. Jak przebiega proces zamawiania siłowników? Na czym polega produkcja i gdzie warto kupować te elementy?

Zamówienie siłownika

Aby nabyć siłownik dostosowany do potrzeb, należy zwrócić się bezpośrednio do producenta. Wiele firm dysponuje gotowymi projektami, potrzebują one tylko wykonawcy. Jednak są też tacy, którzy nie mają projektów. Wiedzą, że potrzebują siłowników, jednak nie posiadają niezbędnych wymiarów i parametrów siłowników, których potrzebują. W takiej sytuacji można czasami liczyć na wsparcie producenta. Jeden z czołowych producentów siłowników pneumatycznych – Air-Com – wykonuje dla klienta odpowiednie obliczenia, określając, jakie siłowniki są potrzebne. Powstaje projekt, a na jego podstawie firma przygotowuje produkt.

Produkcja siłowników pneumatycznych krok po kroku

Wyprodukowanie siłownika pneumatycznego przebiega w kilku etapach:

  1. Wytłoczenie profilu. Na tym etapie dobiera się odpowiednie materiały. Najczęściej korzysta się ze stali nierdzewnej. Z pręta stalowego wycina się odpowiedni fragment, który następnie zostaje poddany obróbce. W tym momencie decyduje się, jaki będzie rozmiar i kształt siłownika, a więc pierwszy etap jest bardzo ważny.
  2. Wytworzenie pręta i tłoka. Czynnikiem roboczym w siłowniku jest tłok. To jego ruch powoduje sprężanie powietrza, a więc istotę działania siłownika. Korzystając z odpowiednich maszyn, producent tworzy tłok o właściwych wymiarach i parametrach. Drugim elementem, który powstaje na tym etapie, jest pręt.
  3. Połączenie pręta z tłokiem. Zanim tłok zostanie umieszczony w profilu, należy trwale połączyć go z prętem.
  4. Założenie pokrywy tylnej. Następuje szczelne zamknięcie siłownika ze strony tylnej.
  5. Wciśnięcie tłoka w profil. Tłok jest umieszczany w profilu. Na tym etapie dochodzi również do smarowania, które umożliwia płynną pracę tłoka, bez nadmiernej siły tarcia.
  6. Zamknięcie pokrywy przedniej. Produkcję siłownika kończy zamknięcie profilu od przodu. Po wykonaniu tej czynności siłownik jest zamknięty z każdej strony.

Należy pamiętać, że absolutnie kluczową kwestią jest całkowita szczelność siłownika. Stanowi ona warunek kluczowy prawidłowej pracy tego elementu. Dlatego szczególnie istotnymi etapami budowy siłownika są etapy dotyczące zamykania profilu z różnych stron.

Analiza jakości i bezpieczeństwa

Wyprodukowany siłownik nie powinien jeszcze trafić do sprzedaży, dopóki nie zostanie w pełni przetestowany. Przede wszystkim należy go sprawdzić pod kątem jakości i bezpieczeństwa. Istnieją określone standardy europejskie, którym powinny odpowiadać siłowniki pneumatyczne. Każdy solidny producent przestrzega norm europejskich. Standaryzacja jakości sprawia, że można w zasadzie zamiennie stosować produkty różnych marek.

Produkcja siłowników pneumatycznych na światowym poziomie

Zastanawiasz się, gdzie zamówić siłownik? Do najlepszych producentów w Polsce zaliczana jest firma Air-com. Firma cieszy się renomą nie tylko w kraju, ale również w Europie. Siłowniki i inne produkty tej marki są doceniane w wielu krajach, przez największe firmy przemysłowe, korzystające z urządzeń i maszyn pneumatycznych. Producent realizuje zamówienia indywidualne, dostosowując siłowniki do potrzeb klientów.