Trwałość i wygląd mebli drewnianych w dużej mierze zależy od sposobu zabezpieczenia ich powierzchni. Wśród różnych stosowanych metod dużą popularnością cieszy się olejowanie, które pozwala na zachowanie bardzo naturalnej powierzchni oraz na delikatne podkreślenie usłojenia. Aplikacja oleju jest stosunkowo prosta i może być przeprowadzona samodzielnie.
Zabezpieczanie powierzchni drewna
Istnieje wiele metod zabezpieczenia powierzchni drewna, a każda z nich daje możliwość uzyskania nieco innego efektu. Popularnymi sposobami na ochronę mebli drewnianych jest m.in. lakierowanie, bejcowanie, woskowanie czy malowanie farbą w wybranym kolorze. Osoby, którym zależy na naturalnym wyglądzie przedmiotu wykonanego z drewna, a także na tym, by zachował on swoją miękką fakturę, powinny jednak zainteresować się olejowaniem powierzchni drewnianej. Metoda ta w przeciwieństwie do lakierowania czy nawet woskowania nie tworzy na drewnie żadnej zewnętrznej powłoki, a cały nanoszony preparat wnika w jego strukturę. Zaolejowane drewno nie jest wprawdzie tak odporne na uderzenia czy ścieranie, jak pokryte lakierem, ale za to staje się bardziej wytrzymałe na osiadający kurz, unoszącą się w powietrzu wilgoć czy promieniowanie UV. Dodatkową zaletą jest również to, że drewno stosunkowo łatwo pokryć olejem – wyjaśnia specjalista z firmy Meble K&D, produkującej meble z drewna.
Choć nanoszenie oleju nie jest skomplikowane, to bardzo ważny jest wybór odpowiedniego preparatu. Do olejowania drewna należy zastosować specjalnie przeznaczony do tego olej. Nie wolno wykorzystywać oleju kuchennego, silnikowego czy produktów kosmetycznych znajdujących się pod ręką.
Do olejowania drewna można wybrać zarówno olej, który będzie zabarwiał jego powierzchnię, jak i olej bezbarwny. Warto jednak pamiętać, że nawet zastosowanie preparatu bez barwników, zmieni w pewnym stopniu wybarwienie mebla. Oferta producentów olejów obejmuje również oleje przeznaczone do wybranego rodzaju drewna: iglastego, liściastego oraz egzotycznego.
W jaki sposób nakładać olej na powierzchnię drewna?
Przed przystąpieniem do olejowania powierzchnia drewna powinna być odpowiednio przygotowana. Najważniejsze będzie jej przeszlifowanie. Meble surowe, czyli takie, które nie były wcześniej w żaden sposób zabezpieczane, wystarczy oszlifować papierem drobnoziarnistym. Jeśli na meblu znajdują się stare powłoki, powinny być starannie usunięte. W tym celu może być konieczne użycie na całej powierzchni papieru o średnim uziarnieniu, a następnie dwóch lub trzech gradacji papieru drobnoziarnistego. Trzeba pamiętać, by drewno szlifować wzdłuż układu słojów.
Następnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie powierzchni. Pył można usunąć delikatnie bardzo miękką szczotką, po czym szlifowane drewno należy przetrzeć miękką, lekko wilgotną szmatką. Ważne jednak, by podczas przecierania nie zmoczyć powierzchni drewna.
Do nanoszenia oleju można wykorzystać czystą miękką szmatkę, szeroki pędzel z miękkiego włosia albo niepylący wałek. Olej należy nanosić wzdłuż usłojenia. Na drewno należy nanieść taką ilość preparatu, która będzie mogła być wchłonięta. Gdy na powierzchni zaczną pozostawać jego resztki, olejowanie należy zakończyć, a nadmiar usunąć szmatką lub miękką gąbką. Przy pierwszym nakładaniu należy nałożyć dwie lub trzy warstwy, czekając za każdym razem, aż olej wsiąknie. Trzeba pamiętać, że zabezpieczanie drewna powinno być co jakiś czas wykonywane ponownie.
Olejowanie drewna sprawdza się w przypadku większości przedmiotów. Można mu poddawać zarówno meble do domu, jak i te przeznaczone do użytku w ogrodzie. Olej to również częste wykończenie powierzchni podłóg, blatów kuchennych, czy nawet schodów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by olejować również drewno użytkowe: ławki, płoty, pergole czy całe konstrukcje. Trzeba jednak pamiętać, że do zabezpieczania drewna używanego na zewnątrz trzeba wykorzystywać preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Będą one zawierały dodatkowe substancje zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni, odstraszające owady, czy zwiększające ochronę przed przenikaniem wody.