Jak zapewne wielu naszych czytelników doskonale zdaje sobie sprawę, odbiór nowego lokalu biurowego od developera to ostatni krok dzielący nas od sfinalizowania umowy, otrzymania kluczyków do obiektu i rozpoczęcia prowadzenia w nim działalności gospodarczej.
Na jakie aspekty należy jednakże zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli, a po kilku tygodniach lub miesiącach nie będziemy musieli zmagać się z bolączkami natury prawnej lub administracyjnej? Sprawdźmy to!
Jak mówi specjalista z firmy wynajmującej lokale biurowe w Krakowie; Przede wszystkim pamiętajmy, aby odbioru dokonywać bez pośpiechu i zarezerwować na ten proces odpowiednią ilość czasu – najlepiej od dwóch do trzech godzin. Pozwoli to nam dokładnie sprawdzić funkcjonowanie wszystkich zaimplementowanych w ramach przestrzeni biurowej urządzeń, przeanalizować jakość wykonania komponentów dekoracyjnych i wykończeniowych, jak również zadać developerowi pytania niedające nam spokoju. Jeżeli sami nie jesteśmy zaznajomieni z niuansami stricte architektonicznymi, warto podczas odbioru posiłkować się pomocą fachowca, który to jasno określi, czy obiekt przystosowany jest do pełnienia swoich funkcji oraz czy spełnia wszelkie obowiązujące i regulowane obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi normy budowlane. Fachowiec taki zwróci także naszą uwagę na aspekty, które samodzielnie moglibyśmy przegapić, co z kolei mogłoby obrócić się przeciwko nam na etapie użytkowania biura.
Nie wahajmy się zabrać ze sobą na miejsce podstawowych narzędzi, takich jak poziomica czy kątownik, dzięki którym określimy, czy wszystkie ściany lokalu biurowego są nachylone pod prawidłowym kątem. Podczas oględzin sprawdźmy także stan sufitów, które powinny być suche, pozbawione jakichkolwiek zacieków, deformacji, czy też śladów po usuwanej pleśni lub grzybach.
Nie bez znaczenia jest także szczelność okien i drzwi – pomimo, że aspekt ten wydawać się może banalny, warto pamiętać, że to my lub nasi pracownicy spędzać będą w lokalu długie dni i warto zadbać, aby warunki w nim panujące były jak najkorzystniejsze. Nieszczelne okna uczynią prowadzenie działalności gospodarczej w sezonie zimowym prawdziwą mordęgą, jak również mogą bezpośrednio przełożyć się na znacznie zwiększone koszty jakie ponosić będziemy na ogrzewanie lokalu, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć – prowadzone biuro ma przecież generować zyski, nie natomiast regularnie przynosić straty, nieprawdaż?
Ostatnim zagadnieniem, któremu pragniemy poświęcić nieco miejsca w naszym artykule jest instalacja elektryczna. Powinna ona działać bez najmniejszego choćby zarzutu oraz być właściwie zabezpieczona, ograniczając niemalże do zera ryzyko porażenia prądem czy też zaprószenia ognia w wyniku spięcia, które to może być fatalne w skutkach. Jak więc doskonale widać, ilość kwestii jaką musimy wziąć pod rozwagę podczas odbioru lokalu może przyprawić o zawrót głowy. Aby mieć całkowitą pewność, że nie pominęliśmy żadnego, najdrobniejszego choćby elementu, warto poprosić o pomoc fachowca, z którym analizowanie poszczególnych systemów i powierzchni lokalu będzie przebiegało o wiele sprawniej, pozwalając ustalić jednoznacznie, czy biuro jest dla nas odpowiednie, czy korzystając z ostatniej możliwej furtki awaryjnej należałoby zerwać umowę i poszukać miejsca na prowadzenie działalności gospodarczej gdzieś indziej.