W sezonie pylenia alergicy muszą zmierzyć się z nie lada trudnościami. Ich choroba objawia się na różne sposoby – kichanie, katar, swędzenie, problemy z oddychaniem, senność i wiele innych. Aby skutecznie się z nią zmierzyć i nie dopuścić do przykrych konsekwencji, należy wybrać odpowiednie leki na alergię. Sprawdź nasze wskazówki i poznaj lek na alergię, który pomoże Ci uporać się z objawami alergii!

Alergia – co to takiego?

Alergia to nic innego jak uczulenie, które wywołane jest nieprawidłową, nadmierną reakcją układu immunologicznego na różnego typu substancje. Te występują w środowisku i są określane jako alergeny, czyli ogniwa obce dla organizmu, które to w normalnych warunkach powinien ignorować. Mając jednak nadwrażliwość na niektóre z nich, dochodzi do powstawania różnych, nieprzyjemnych, a czasem nawet niebezpiecznych dla zdrowia i życia reakcji.

Kontakt z alergenem skutkuje gwałtowną reakcją organizmu, gdzie uwalniana zostaje histamina, czyli substancja odpowiedzialna za większość objawów alergicznych. Do tych można zaliczyć katar sienny, kichanie, pieczenie i łzawienie oczu, swędzenie w gardle, problemy z oddychaniem, senność i wiele innych.

Jak poradzić sobie z alergią?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby unikanie kontaktu z alergenami. To oczywiście nie zawsze jest możliwe. W przypadku alergii pokarmowych możemy wykluczyć z diety dane jedzenie, np. cytrusy czy jajka. W przypadku alergii na pierze, warto zdecydować się na poduszki ze sztucznym wypełnieniem. Natomiast w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni na pyłki drzew, traw czy zbóż, roztocza albo ukąszenia owadów, jest to właściwie niemożliwe. Wtedy należy sięgnąć po lekarstwa, które będą wspierały organizm od wewnątrz.

Rodzaje leków na alergię

Skuteczne leki na alergię dzieli się na kilka grup, które różnią się od siebie przede wszystkim substancją aktywną. Pierwsza grupa to leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory komórkowe H1 wiążące histaminę. Pomagają przy zwalczaniu objawów i poprawiają samopoczucie. Substancjami aktywnymi są m.in. chlorferenamina, hydroksyzyna czy bilastyna. Drugą grupę stanowią kromony, czyli preparaty, które nie dopuszczają do powstania reakcji alergicznej. Mają na celu działanie profilaktyczne, a zastosowana w nich substancja uwalnia się po dłuższym czasie (najczęściej od tygodnia do czterech). Trzecia grupa to glikokortykosteroidy, popularnie nazywane sterydami. Stosowane są w zwalczaniu objawów alergii, a także astmy, która często idzie w parze z uczuleniem i często stanowią uzupełnienie kuracji lekami przeciwhistaminowymi.

Jakie leki przeciwhistaminowe wybrać?

W ofercie farmaceutycznej dostępnych jest wiele pozycji – jedne na recepty, inne bez. Różnią się rodzajem substancji aktywnej, ilością leku w tabletce, sposobem dawkowania, a także działaniem. Najlepiej więc, aby o tym, jaki lek przeciwhistaminowy będziemy przyjmować decydował lekarz. Oferta jest bowiem szeroka. Do najpopularniejszych należą Amertil Bio, Allegra, Zyrtec, Flonidan Control, Claritine oraz Clatra. Z uwagi na największe zainteresowanie, przyjrzyjmy się tej ostatniej.

Clatra – jak działa ten lek na alergię?

Clatra to lek przeciwhistaminowy, który swoje właściwości zawdzięcza bilastynie. Ta działa długodystansowo, a przyjmowana systematycznie w pojedynczych dawkach przez okres 14-28 dni łagodzi objawy alergiczne, takie jak kichanie, katar, łzawienie, zaczerwienienie oczu, a nawet świąd. Niemniej bilastyna wchłania się bardzo szybko, dlatego pozwala kontrolować objawy alergiczne już w ciągu 24 godzin od zażycia. Nie otumania i nie działa uspokajająca ani też nie kumuluje się w organizmie, bowiem jest wydalana z kałem i moczem.

Clatra ulotka

Przyjmowanie Clatry jest zalecane przy objawowym leczeniu uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek, zarówno sezonowego i całorocznego, a także pokrzywki. Stosuje się ją doustnie, popijając wodą – najlepiej godzinę przed lub dwie godziny po posiłku bądź spożyciu soku owocowego. Substancją czynną w tabletce jest bilastyna, zawarta w ilości 20 gram. Oprócz tego składnikami są: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi typu A, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Ważne jest, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie zaobserwowania niepożądanych efektów kuracji (np. duszności, kołatanie serca) należnie niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Leki przeciwhistaminowe mają na celu zredukować objawy alergii. Jeśli lekarz przepisał Ci receptę z lekiem Clatra lub innym preparatem na receptę, sprawdź jego dostępność na KtoMaLek.pl i udaj się do pobliskiej apteki, by wykupić lek i rozpocząć kurację. Miej swoją alergię pod kontrolą!