Niemal każdy turysta samochodowy pragnie mieć w swoim pojeździe takie urządzenie, jakim jest przetwornic napięcia, które z akumulatora lub gniazda zapalniczki pozwoli zasilić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice itp., a to wszystko dzięki zastosowaniu prądu 230 V, jak s domowym gniazdku elektrycznym. Pojawiają się jednak liczne pytania. Czy przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od 2000 W? Czym kierować się podczas wyboru?

Rodzaje przetwornic samochodowych — ogólna charakterystyka

Wyróżnia się takie przetwornice samochodowe, jak:

  1. Elektryczne IPS — wytwarzają na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Jest to napięcie przemienne cechujące się prostokątnym przebiegiem, którego wartość skuteczna jest taka sama, jak wartość skuteczna przebiegu sinusoidalnego, który ma miejsce w sieci energetycznej. Przetwornicę napięcia IPS przeznaczone są do zasilania urządzeń elektrycznych o rezystencyjnym charakterze obciążenia oraz elektronicznych. Ponadto mogą bez większego wysiłku zasilić laptopa w samochodzie, a nawet telewizor — jednak niektóre modele mogą mieć problem w postaci zakłóceń dźwięku lub obrazu.
  2. Przetwornicę sinusoidalne sinus — produkują one na wyjściu napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, tak samo jak napięcie w domowej instalacji elektrycznej. Pozwalają one na zasilenie urządzeń wyposażonych w transformatory i silniki elektryczne. Świetnie sprawdza się przy zasilaniu ekspresu do kawy, lodówki turystycznej lub klimatyzatora. Co więcej, można nimi zasilać te same urządzania, do których wystarczy przetwornica IPS. Jest ona bowiem uniwersalna i daje pełną swobodę.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy może 200 W — jak dobrać jej moc?

Każda przetwornica opisywana jest przez dwa parametry: moc znamionowa i moc maksymalną. Pierwsza z nich określana jest również mocą przewidziana do poboru ciągłego. Druga natomiast otrzymywana jest na czas krótszy niż jedna sekunda oraz przewidziana dla zwiększonego poboru mocy w trakcie uruchamiania urządzeń elektrycznych. Trzeba dobrać przetwornicę w taki sposób, aby zasilane urządzenie nie miało większej mocy niż 85% mocy znamionowej przetwornicy. Dla przykładu przetwornica samochodowa 2000W może okazać się niezbędna w sytuacji, gdy np. w kamperze stosowany jest czajnik elektryczny k łącznej mocy 1600 W.