Od lat ludzkość zmaga się z jednym wyzwaniem – poszukiwanie najlepszej metody na ułatwienie sobie życia. Tę maksymę można również odnieść do działalności gospodarczej. Wielu inżynierów i specjalistów codziennie pracuje nad rozwiązaniami usprawniającymi pracę i pozwalającymi zaoszczędzić choć trochę czasu. Obecnie niemałym zainteresowaniem cieszy się program do fakturowania, ze względu na tak dynamicznie wprowadzane zmiany w przepisach prawa.

W bardzo krótkim czasie fakturowanie przeszło swego rodzaju ewolucję. Do niedawna dostępne były jeszcze druki do ręcznego wypełniania, a teraz służy do tego komputer z oprogramowaniem. I tym oprogramowaniem najbardziej zainteresowani są właściciele firm. Aby dowiedzieć się, jak wybrać program do faktur idealny dla swojej firmy, najlepiej odpowiedzieć sobie na kilka pytań?

Program do faktur darmowy czy płatny, czyli ile mogę przeznaczyć na zakup

Obecnie bardzo rozwinął się rynek usług informatycznych i dzięki temu mamy duży wybór w zakresie programów do faktur. Dostępne mamy warianty darmowe, z minimalną ilością funkcji, a także bardzo rozbudowane systemy z dodatkowymi opcjami. Darmowa wersja to na pewno spora oszczędność dla przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna a dysponuje skromniejszym budżetem. Minusem takiego rozwiązania jest mały wybór dokumentów sprzedaży. Istnieje więc ryzyko, że nie da się dostosować faktury VAT pod specyficzne wymogi prawne danej branży. Zaś rozbudowane systemy posiadają funkcjonalność, z której być może nigdy w przyszłości nie skorzystamy.

Program do faktur wersja sieciowa czy lokalna, czyli ilu pracowników będzie używać

Decydując się na komputerowe oprogramowanie do faktur, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Po pierwsze należy zastanowić się, czy z wersji zainstalowanej na komputerze będzie korzystać jeden pracownik, czy fakturowaniem będzie zajmować się kilka osób w firmie. Jeżeli będzie to wersja jednostanowiskowa, wówczas mamy pewność, że dokumenty przygotujemy nawet w momencie przerwy w dostawie Internetu. Z kolei program do faktur w wersji sieciowej daje możliwość pracy nawet poza biurem. Problem pojawi się jedynie w chwili awarii sieci.

Program do faktur z JPK, czyli co potrzebuje oprócz zwykłego fakturowania

Rozpoczynając działalność wydaje się, że do fakturowania wystarczy prosty program do wystawiania faktur. Tymczasem w dalszej perspektywie nagle przydaje się wystawianie faktur w języku angielskim, niemieckim czy w walucie obcej. Następnie klienci oczekują mailowej wysyłki faktur, a urząd skarbowy dopomina się o jednolity plik kontrolny. Niektóre programy, jak na przykład FakturaLight już w podstawowej cenie oferuje wyżej wymienione funkcje. Do tego jest nieskomplikowany w obsłudze i posiada przejrzysty interfejs. Ale czy o takie rozwiązanie chodzi przedsiębiorcom?

Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje tylko formularz faktur do uzupełnienia, bez historii i podpowiedzi, to zdecydowanie wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny lub edytor tekstu. Nie ma potrzeby inwestować w specjalistyczne oprogramowanie, jeśli tych dokumentów jest dosłownie kilka w roku. Natomiast profesjonalne narzędzie przydaje się w firmach, gdzie fakturowanie odbywa się na nieco większą skalę. I tutaj pada pytanie, czy wybrać prosty program do wystawiania faktur czy program do faktur z dodatkowymi modułami. W sieci można znaleźć sporo porównań i recenzji. Tu warto zrobić porządny research, aby skrupulatnie i rzetelnie dokumentować przychody i nie mieć później problemów z urzędem skarbowym.