Wraz z premierą Windows 10 dotychczasowi użytkownicy starszej wersji oprogramowania mieli bezpłatną możliwość upgrade’u, czyli zaktualizowania swojego systemu operacyjnego do jego najnowszej odsłony. Jak nietrudno się domyślić, z tej możliwości skorzystało bardzo wielu posiadaczy urządzeń z systemem Windows. Co jednak w przypadku, jeśli możliwości oferowane przez „dziesiątkę” są dla nas niewystarczające lub jej obsługa jest nieintuicyjna? Bez obaw – po przeprowadzeniu aktualizacji można powrócić do poprzedniej wersji systemu. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Kiedy można cofnąć aktualizację systemu Windows 10?
Powrót do starszej wersji oprogramowania jest możliwy tylko na tych urządzeniach, które posiadały go jeszcze przed aktualizacją. Tzw. downgrade’u można dokonać więc w przypadku tych laptopów oraz komputerów stacjonarnych, które fabrycznie lub manualnie miały wgrany system Windows 8.1 lub 7.
Nie jest to jednak jedyny wymóg stawiany przed użytkownikami systemu operacyjnego od giganta z Redmond – równie ważnym kryterium jest czas, a konkretniej jego ograniczona ilość na dokonanie wstecznej aktualizacji. Opcja powrotu do wcześniejszej wersji systemu Windows jest dostępna tylko przez określony okres, który wynosi od 10 do 30 dni. Oczywiście cofnięcie aktualizacji jest możliwe również później, ale przebieg tej procedury stanowi nieco większe wyzwanie.
Pierwszy sposób – cofnięcie upgrade’u
Firma Microsoft przewidziała, że dotychczasowym użytkownikom systemu Windows może nie przypaść do gustu jego najnowsza wersja. Właśnie z tego powodu z poziomu ustawień można bez większego problemu cofnąć aktualizację – trzeba jednak pamiętać o tym, że taka możliwość wygaśnie po 30 dniach od upgrade’u.
Pierwszym krokiem jest uruchomienie zakładki Ustawienia – w tym celu możemy skorzystać z przycisku Start lub skrótu klawiszowego Win + I. W nowo otwartym oknie przechodzimy do sekcji nazwanej Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie do podsekcji Odzyskiwanie. To właśnie tam znajdziemy przycisk z napisem Wróć do systemu Windows 8.1. Po jego naciśnięciu ujrzymy kilka komunikatów, m.in. zapytanie, czy na pewno chcemy cofnąć aktualizację systemu, oraz informację o utracie ustawień dokonanych w oprogramowaniu Windows 10 Pro lub Home.
Proces dezaktualizacji nie jest skomplikowany, ponieważ przeprowadza nas przez niego sam system – wystarczy tylko działać zgodnie z wyświetlanymi poleceniami. Jeżeli wyrazimy taką ochotę, to w wyniku downgrade’u nie stracimy swoich plików osobistych (niestety przepadną nasze wszystkie aplikacje oraz sterowniki).
Drugi sposób – instalacja systemu z zewnętrznego nośnika
Ta metoda będzie szczególnie przydatna, jeśli przegapiliśmy możliwość powrotu do starszej wersji systemu zapewnioną przez Microsoft. Co należy zrobić?
Przede wszystkim warto rozpocząć od wykonania kopii zapasowych ważnych dokumentów i plików – w przeciwnym wypadku utracimy je bezpowrotnie wraz z cofnięciem aktualizacji naszego oprogramowania – przypomina nam specjalista reprezentujący firmę Klucz-System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.
Dalsze postępowanie nie różni się niczym od klasycznej instalacji systemu, np. na nowo zakupionym urządzeniu. Wystarczy umieścić nośnik instalacyjny z Windows 7 lub Windows 8.1 w napędzie i wykonać wszystkie kroki, o jakie prosi nas instalator. Jeżeli nasz sprzęt nie jest wyposażony w klasyczny napęd (można się z tym spotkać w większości nowych laptopów), to można skorzystać z tzw. napędu zewnętrznego lub zmienić płytę na pendrive instalacyjny.
Trzeci sposób – powrót do ustawień fabrycznych
Ostatnim sposobem na przywrócenie poprzednio zainstalowanego systemu operacyjnego jest skorzystanie z opcji powrotu do ustawień fabrycznych, która spowoduje reinstalację Windowsa 8.1 (oczywiście o ile wcześniej znajdował się on na naszym urządzeniu). Również w tym wypadku należy wykonać kopię zapasową swoich danych, ponieważ z komputera znikną wszystkie nasze pliki.
Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych? Wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie znajdującą się tam zakładkę Aktualizacje i zabezpieczenia. W podzakładce Odzyskiwanie znajdziemy opcję Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego – po jej kliknięciu rozpocznie się proces przywracania wersji fabrycznej.