Nieszczęśliwe sytuacje, jak stłuczka samochodowa, wypadek przy pracy czy nawet pogryzienie przez psa, mogą zdarzyć się nam każdego dnia. Oczywiście pierwsza myśl dotyczy tego, co należy zrobić, aby zmniejszyć rozmiar szkody. Jednak zaraz potem zaczynamy się zastanawiać, kto ponosi odpowiedzialność za to, co nas spotkało. Aby jednak zakład ubezpieczeń wypłacił słusznej wysokości świadczenie, niezbędne może okazać się wejście z nim w spór, w którym będzie Ci ciężko bez pomocy prawnika.
Postępowanie likwidacyjne
Kiedy ubiegasz się o wypłatę odszkodowania, pierwszym etapem zawsze będzie postępowanie likwidacyjne. Jest to specyficzne postępowanie dowodowe prowadzone przez zakład ubezpieczeń, w toku którego ustala on okoliczności zdarzenia, podmiot odpowiedzialny za powstanie szkody i podejmuje decyzję o wypłacie – lub ewentualnie o odmowie wypłaty – świadczenia pieniężnego.
W toku postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel analizuje dokumenty, przesłuchuje świadków i dokonuje oględzin, a po zakończeniu tych czynności zajmuje stanowisko. Pamiętaj, że od decyzji zakładu ubezpieczeń zawsze możesz się odwołać. Postępowanie likwidacyjne jest całkowicie bezpłatne, więc niczym nie ryzykujesz.
Jest to stosunkowo mało sformalizowany etap, dlatego wiele osób jest przekonanych, że poradzi sobie bez pomocy prawnika. Niestety zakłady ubezpieczeń najczęściej zaniżają wypłacane kwoty, licząc na to, że poszkodowany nie wybierze drogi sądowej.
Postępowanie sądowe
Drugi etap sporu z towarzystwem ubezpieczeń to klasyczny spór sądowy. Jest on znacznie bardziej skomplikowany, a konsekwencje przegranej mogą być bardzo daleko idące, dlatego warto poszukać adwokata wpisując w Google np. adwokat Warszawa, Kraków czy Kielce, powinieneś postawić na kancelarię, która specjalizuje się w odzyskiwaniu odszkodowań.
W toku postępowania Twój pełnomocnik dba o zadawanie pytań świadkom, składa wnioski dowodowe i sporządza pisma procesowe, w zależności do przebiegu sprawy.
Sprawy odszkodowawcze często bywają ocenne, dlatego odwoływanie się od niekorzystnego wyroku sądu jest całkowicie naturalne. Aby jednak poprawnie sporządzić apelację, która będzie skuteczna, potrzeba wiedzy i doświadczenia z zakresu stosowania przepisów prawa. Bez fachowej pomocy niezwykle trudno będzie Ci wykazać, że sąd pierwszej instancji popełnił błędy – czy to w zakresie interpretacji prawa materialnego, czy też procedury.
Jeżeli miałeś wypadek i chcesz ubiegać się o odszkodowanie, nie ryzykuj! Wybierz profesjonalistów z doświadczeniem w zakresie odzyskiwania odszkodowań i nie martw się o wynik postępowania.