Zasady serwowania wina do potraw od lat ulegają wielu zmianom. Są kwestionowane nie tylko przez degustatorów, ale przez całe regiony i kultury. Choć każdy rodzaj win inaczej komponuje się z wybraną potrawą, dlatego smaki te należy łączyć w sposób odpowiedni, by kubki smakowe przeżyły harmonijne spotkanie, a nie gwałtowną i nieprzemyślaną przygodę.

Białe do białego, a czerwone do czerwonego?

Zaczynając od półwytrawnych win białych i czerwonych należy przypomnieć starą zasadę mówiącą o tym, że potrawy lekkie, a więc z owoców morza czy drobiu podaje się w towarzystwie równie lekkich białych win. Natomiast dania ciężkie i tłuste, najczęściej z czerwonego mięsa serwowane są z winem czerwonym. Coraz częściej odchodzi się od tej reguły, by eksperymentować ze smakami i tworzyć zupełnie nowe, oryginalne połączenia smakowe. Wynika to również z innej zasady, w myśl której dania regionalne należy podawać z regionalnymi winami. Zdarza się jednak, że kuchnia na danym obszarze jest zupełnie sprzeczna z winami, jakie miałyby być do niej podawane, mianowicie dla wybranego regionu typowe są potrawy tłuste, a wina lekkie.

Wyborne połączenie smaków

Niepodważalnym stwierdzeniem jest, że wina doskonale wzbogacają smak potraw. Serwowanie ich do obiadu czy kolacji z pewnością uprzyjemni wieczór.