Codziennik24

Dlaczego parapety to ważne elementy wykończenia domów i mieszkań?

kot-na-parapecie

Parapet? Jeśli nie uprawiasz kwiatów doniczkowych, mogłeś całkowicie zapomnieć o jego istnieniu. Wiele osób zauważa parapety w swoich mieszkaniach dopiero wtedy, gdy przychodzi czas na generalny remont i wymianę okien. Przy okazji często okazuje się, że stare parapety są już zniszczone i też wymagają wymiany. Tym bardziej że pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną.

Najważniejsze funkcje parapetów

Wbrew pozorom parapety nie zostały wymyślone tylko po to, by stawiać na nich kwiatki. Najważniejszą funkcją parapetu wewnętrznego jest zapobieganie ucieczce ciepła z domu. Z reguły parapet znajduje się między oknem a kaloryferem. Wysunięta poza obrys grzejnika płaszczyzna parapetu uniemożliwia ciepłu z kaloryfera wędrówkę prosto do góry (zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze zawsze unosi się). Dzięki temu kaloryfer nie ogrzewa szyb okna, ciepło kierowane jest do wnętrza.

Aby parapet wewnętrzny faktycznie spełniał swoje zadanie, musi być poprawnie zamontowany. A to nie jest sztuka łatwa. Parapet musi zostać umieszczony na odpowiedniej głębokości w ścianie i w prawidłowej pozycji względem okna. Istotne jest też użycie dobrych materiałów montażowych, które pozwolą na dokładne i trwałe uszczelnienie połączeń. W przeciwnym razie pod, nad i po bokach parapetu powstaną mostki termiczne, przez które będzie uciekać ciepło. Błędy montażowe mogą doprowadzić nawet do przeciekania okna przy parapecie – opowiada ekspert z firmy remontowej PHUP TEXON.

Nieco inną funkcję pełnią parapety zewnętrzne, które nie bez powodu montuje się pod lekkim skosem. Zewnętrzny parapet służy ochronie ścian przed deszczem – zabezpiecza mur przed bezpośrednim działaniem wody opadowej i ułatwia jej odprowadzanie.

Jak jeszcze można wykorzystać parapety?

W parapetach drzemie olbrzymi potencjał, który warto wykorzystać podczas remontu mieszkania. Pomysłowa aranżacja z parapetem może pomóc ci wyczarować niezwykłe miejsce relaksu lub dodatkową przestrzeń użytkową. Ten pierwszy pomysł sprawdzi się najlepiej w przypadku dużych okien, zamontowanych dość nisko nad podłogą. Niewykluczone, że szeroki parapet, na którym można ułożyć koce i kolorowe poduchy, stanie się twoim ulubionym miejscem w domu.

Masz za mało miejsca w kuchni albo w pracowni? Zastanów się nad wykorzystaniem parapetu jako blatu roboczego. Jeśli podoba ci się ten pomysł, będziesz musiał zamówić element wykonany na wymiar – najlepsze firmy remontowo-budowlane w Warszawie świadczą również usługi tego typu.

Żeby parapet był pięknym dodatkiem do wnętrza, oczywiście nie musisz sięgać po żadne nietypowe pomysły. Najważniejsze, by był dopasowany do twoich upodobań (a najlepiej również do pozostałych elementów we wnętrzu) i prawidłowo zamontowany. Nawet najprostszy parapet pozwoli podkreślić styl pomieszczenia, wyeksponować piękno roślin doniczkowych lub po prostu krajobrazu za oknem.

Exit mobile version