W dzisiejszej logistyce potrzebne są najnowocześniejsze rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie poszczególnych procesów.

Szczególnie istotne są urządzenia do automatycznej identyfikacji produktów, takie jak drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych, czy kolektory danych, zwane też terminalami. To właśnie te ostatnie narzędzia najczęściej potrafią być pomijane, jako nie do końca opłacalna inwestycja. Ale czy słusznie?

Czytniki kodów kreskowych i kolektory danych tylko z pozoru posiadają te same możliwości. Wprawdzie oba urządzenia przeznaczone są głównie do odczytu danych zawartych w kodzie kreskowym, ale terminale zdolne są do o wiele bardziej zaawansowanych operacji. Te urządzenia mogą nie tylko skanować kody, ale również magazynują zebrane informacje, a także przesyłają je do centralnej bazy danych.

Nowoczesne kolektory danych przypominają bardziej smartfony, tylko wyposażone w dodatkowe funkcje i wzmocnioną obudowę oraz ekran. Terminale mogą działać całkowicie autonomicznie i nie muszą mieć ciągłego połączenia z systemem WMS, czy jakimkolwiek innym systemem informatycznym działającym w danym przedsiębiorstwie.

Jeśli planujemy zakup kolektora danych, musimy zastanowić się, czy jest to faktycznie urządzenie potrzebne w naszej firmie. Terminale polecane są szczególnie w branżach, gdzie niezbędne jest zbieranie danych, np. w terenie. Jest to idealne rozwiązanie dla pracowników mobilnych, którzy większość swojego czasu pracy spędzają poza firmą. Sprawdzają się one również w tych wszystkich procesach, które wymagają dostosowania pod konkretnego użytkownika. Ponieważ czytniki kodów kreskowych nie posiadają takiej możliwości, kolektor danych jest oczywistą propozycją, niemal w pełni konfigurowalną do odpowiednich zastosowań.

Innymi słowy: jeśli nasze procesy nie są szczególnie zaawansowane, to najprawdopodobniej zakup kolektora danych nie będzie opłacalny i można śmiało pozostać przy tradycyjnym czytniku kodów kreskowych. W każdej innej sytuacji warto zainwestować w rozwiązanie, które usprawni pracę i zagwarantuje ciągłość trwania procesu.