Zakażenia układu moczowego, zwane potocznie ZUM, to przypadłość dotykająca głównie kobiety. Infekcje zwykle rozpoczynają się pieczeniem podczas oddawania moczu oraz bólem podbrzusza. Do tego bardzo często dochodzi gorączka. Jak sobie radzić z tego typu problemami i jakie bakterie są najczęściej przyczyną zakażeń?

Dlaczego dochodzi do infekcji dróg moczowych?

Krótka cewka moczowa jest powodem szybkiego przedostawania się bakterii do pęcherza. Bakterie bytujące w okolicy dróg moczowych nie są groźne, jednak ich przedostanie się do cewki moczowej, może spowodować stan zapalny. Na tego typu choroby szczególnie narażone są kobiety w okresie menopauzy. Spada wówczas ilość estrogenów, przez co błony śluzowe okolic intymnych są wysuszone i nie mają odpowiedniej ochrony.

Infekcjom dróg moczowych sprzyjają także wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie układu moczowego, choroby przewlekłe np. cukrzyca, ciąża, oraz predyspozycje genetyczne.

Bakterie powodujące infekcje dróg moczowych

Rodzaj zakażenia dróg moczowych można poznać poprzez wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych stwierdzających obecność bakterii w moczu. Jedną z bakterii, które najczęściej atakują układ moczowy, jest Escherichia coli. Bakteria ta jest stosunkowo niegroźna, jednak pojawienie się jej u małego dziecka lub osoby o obniżonej odporności może doprowadzić do ciężkiego stanu wymagającego podania silnie działających antybiotyków.

Wśród innych bakterii pojawiających się w moczu wyróżniamy:
– Klebsiellę;
– Proteus;
– Enterococcus;
– Pseudomonas.

Wymienione bakterie są rzadziej spotykanymi. Objawy infekcji, które im towarzyszą, można określić jako ciężkie, a ich wyleczenie nie należy do najłatwiejszych.

Sposoby leczenia bakteryjnego zakażenia dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych leczy się zwykle antybiotykami. Dotyczy to zwłaszcza zakażeń, którym towarzyszy wysoka temperatura. W przypadku łagodnych infekcji często wystarczy samo przyjmowanie leków dostępnych w aptekach, takich jak UroFuraginum, Urinal lub Urosal. Środki te mają działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz rozkurczające. W celu zapobiegania zawracającym infekcjom można regularnie pić herbatę żurawinową lub jeść owoce żurawiny.

Niezależnie od sposobu leczenia warto stosować się do kilku zasad. Podstawą zapobiegania infekcjom dróg moczowych jest właściwa higiena, w tym sposób podmywania oraz częsta zmiana bielizny. Ponadto chory powinien pić duże ilości wody, która pomoże wypłukać bakterie z organizmu. Nie wolno zapominać o unikaniu sytuacji, w których drogi moczowe mogą być podatne na zimno.