Badania moczu, podobnie jak morfologia jest jednym z podstawowych badań na temat naszego stanu zdrowia. Szybkie, proste i niedrogie (lub też darmowe) może wykryć nie tylko choroby układu moczowego, ale także pośrednio wskazać inne zagrożenia. Kiedy warto zatem wykonać badanie moczu oraz co należy o nim wiedzieć?
Dlaczego warto wykonać badanie moczu?
Badanie moczu jest prostym badaniem diagnostycznym, które wykonać można zarówno bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ, jak i prywatnie (koszt to kilkanaście złotych). Niezbędny do tej czynności jest tylko i wyłącznie pojemnik na mocz. Powinno być ono wykonywane regularnie, ponieważ analiza naszego moczu może okazać się pomocna przy rozpoznaniu chorób nerek, dróg moczowych, wątroby, cukrzycy, a także zapaleniu trzustki. Ponadto, badanie to określa również predyspozycje do tworzenia się kamieni oraz pozwala kontrolować poziom niektórych witamin i minerałów (np. wapń i witamina C).
Kiedy powinniśmy wykonać badanie moczu?
Badanie moczu jest zalecane, gdy zaobserwujemy u siebie jedne z poniższych objawów:
· obecność krwi w moczu,
· ból, pieczenie i szczypanie podczas mikcji,
· ból w okolicach podbrzusza,
· bóle w okolicach nerek,
· częste oddawanie moczu,
· trudności w oddawaniu moczu,
· przerywany strumień moczu,
· uczucie parcia na pęcherz,
· zmiana zabarwienia moczu lub jego nieprzyjemny zapach.
W większości przypadków badanie ma na celu diagnostykę infekcji układu moczowego, jednakże może być one wykonywane także w procesie leczenia kamicy nerkowej, chorób nerek, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. W tych sytuacjach analiza moczu ma na celu monitorowanie postępów kuracji.
Jak prawidłowo pobrać mocz?
Niezbędny do pobrania moczu jest specjalny pojemnik na mocz, który zakupić można w każdej aptece. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pojemników na mocz, a mianowicie sterylne zapakowane w folię oraz niesterylne. Jałowy pojemnik na mocz przeznaczony jest do wykonania posiewu, natomiast wspomniany drugi do badania ogólnego moczu.
24 godziny przed badaniem moczu nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie jagód, buraków czy porzeczek, ponieważ mogą one spowodować zabarwienie moczu, a także przyjmowanie określonych leków, ale tylko na wyraźne zalecenie lekarza.
Mocz należy pobierać rano, po starannej higienie miejsc intymnych. Mocz poranny jest bowiem ze względu na długi czas przesączania bogaty w dużą ilość składników, które umożliwią dokonanie dokładnej analizy. Oddawany do pojemnika mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia, ponieważ jego pierwsza partia zawiera zbyt dużą ilość flory bakteryjnej, dlatego też nie nadaje się ona do badania.
Ilość moczu koniecznego do pobrania to przeważnie pół pojemniczka, jednakże jest to zależne od tego, czy wykonywanym badaniem będzie posiew moczu czy też jego analiza ogólna.