Kiedyś noszenie aparatu ortodontycznego niesłusznie kojarzyło się z czymś, czego należy się wstydzić. Dziś leczenie ortodontycznego świadczy o dbałości o zdrowie i wygląd, a widok osób noszących aparat w każdym wieku nikogo już nie dziwi. Leczenie ortodontyczne, oprócz poprawy estetyki naszego uśmiechu, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie u ortodonty?

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja służy do leczenia wszelkich nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej. Obecnie przy pomocy leczenia ortodontycznego lekarze są w stanie wyleczyć kilkanaście różnych rodzajów wad zgryzu, u osób w różnym wieku i niezależnie od stopnia zaawansowania wady. Główną częścią procesu leczenia ortodontycznego jest noszenie aparatu, stałego bądź ruchomego. Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja medyczna w gabinecie ortodonty, na którą pacjenci wybierają się dobrowolnie lub mogą być skierowani przez stomatologa, logopedę czy pediatrę. Ortodonta przeprowadza wywiad lekarski, po czym wykonuje badanie jamy ustnej i ogląda twarz pacjenta, aby ocenić rodzaj i stopień zaawansowania zaistniałej wady zgryzu. Po wykonaniu wszystkich badań składających się na konsultację ortodontyczną lekarz rozpisuje plan leczenia ortodontycznego. Średnia długość leczenia to od 18 do 36 miesięcy, podczas których pacjent zobowiązany jest do regularnych wizyt, aby ortodonta mógł ocenić postępy leczenia oraz odpowiednio wyregulować aparat – informuje specjalista z kliniki stomatologicznej ARTDENT.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Nowoczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując szereg różnych aparatów ortodontycznych. Oprócz coraz lepszych efektów leczenia pacjenci mogą liczyć także na zdecydowanie bardziej estetyczne aparaty, niż te, które zakładane były jeszcze kilkanaście lat temu. Aparaty ruchome, wykorzystywane do korekty lekkich wad zgryzu i stosowane głównie u młodszych pacjentów, zazwyczaj mają formę płytek akrylowych z drucianymi pętlami. Dzieci podczas wizyty u ortodonty mogą samodzielnie wybrać aparat ruchomy, którego płytka będzie w ich ulubionym kolorze lub ozdobiona ulubioną grafiką czy postacią z bajki, co zachęca małych pacjentów do noszenia aparatu. Osoby dorosłe, u których w zdecydowanej większości zalecane jest noszenie aparatu stałego, także mogą liczyć na aparat, który będzie zarówno skuteczny, jak i estetyczny. Pacjenci mogą zdecydować się na aparaty kosmetyczne, m.in. aparaty samoligaturujące pozbawione gumek, aparaty, których zamki wykonane są z estetycznych tworzyw, jak porcelana czy kryształ. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy aparat ma być jak najmniej widoczny, czy dodatkowo pełnić funkcję modnego gadżetu lub swoistej biżuterii, możemy znaleźć odpowiedni dla siebie aparat ortodontyczny.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Wady zgryzu mogą powodować kompleksy i zaniżać samoocenę, utrudniając tym samym codzienne funkcjonowanie i kontakty z ludźmi, np. w pracy. Nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Przede wszystkim nieprawidłowe ułożenie zębów w luku zębowym skutkuje uszkodzeniem zębów stałych poprzez szybsze ścieranie. Może także znacząco utrudnić, a nawet uniemożliwić prawidłową higienę jamy ustnej, co przyczynia się do powstawania próchnicy, która w stopniu zaawansowanym musi być leczona endodontycznie lub poprzez ekstrakcję zębów. Nieprawidłowy zgryz jest także przyczyną problemów z wymową, nieestetycznego wyrazu twarzy, a nawet kłopotów z prawidłowym gryzieniem i przeżuwaniem, które prowadzą do chorób układu pokarmowego.