Jesteś w trakcie montażu instalacji elektrycznej w swoim domu lub mieszkaniu? Kompletujesz akcesoria do szafy serwisowej w budynku firmowym? Jeśli tak, na pewno chcesz zabezpieczyć się przed przepięciami, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia sprzętów elektrycznych i infrastruktury. Przedstawiamy poradnik, w którym omówimy jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczeń. Zobacz, jak działa rozłącznik bezpiecznikowy i kiedy warto go stosować!

Co to jest rozłącznik bezpiecznikowy?

Zapewne niejednokrotnie zetknąłeś się z plątaniną przewodów w rozdzielni, która przypomina wielką szafę elektryczną. To naturalne środowisko dla rozdzielników bezpiecznikowych montowanych na wyjściu każdego obwodu. Tylko czy na  pewno znasz ich zadanie?

Mechanizm uruchamiania bezpiecznika sprawia, że wszystkie podłączone urządzenia zyskują ochronę przed przepięciami i przeciążeniami. Niekontrolowane fluktuacje napięcia sieciowego są spowodowane wieloma czynnikami, takiej jak warunki atmosferyczne lub awarie. Nawet pomniejsze jednorazowe wahania mogą doprowadzić do zniszczenia domowej elektroniki.

Rozłącznik bezpiecznikowy stoi na straży instalacji. Jego funkcje obejmują również ochronę przed pożarem i porażeniem prądem. Bezpiecznik umieszczony w szafie elektrycznej monitoruje parametry działania systemu przesyłu energii w czasie rzeczywistym. Po wykryciu jakichkolwiek anomalii następuje natychmiastowe odcięcie dopływu wiązki.

Rodzaje rozłączników bezpiecznikowych

Prawidłowe funkcjonowanie systemów zabezpieczeń zależy od właściwego doboru komponentów. Szafa elektryczna mieści w sobie labirynt przewodów połączonych z obwodami. Rozłączniki bezpiecznikowe muszą odpowiadać parametrom instalacji, dlatego ich selekcję należy traktować niezwykle poważnie.

W ofercie sklepów i hurtowni elektrotechnicznych dostępne są trzy główne typy urządzeń chroniących przed przepięciami:

  • bezpiecznikowe NH przeznaczone do poziomego montażu w szafie elektrycznej,
  • listwowe NH, które otrzymały mocowanie na zbiorczych szynach,
  • hybrydowe – łączące funkcje bezpiecznikowe i izolacyjne.

Niektórzy producenci proponują akcesoria z ruchomą pokrywą. Celem takiego rozwiązania jest ułatwienie wymiany wkładki topikowej. Umieszczony w środku topik ulega przepaleniu, w momencie kiedy przepływający wewnątrz prąd osiągnie krytyczny punkt mocowy. W rezultacie następuje rozłączenie przesyłu.

Gdzie kupić rozłącznik bezpiecznikowy?

Czujesz się przytłoczony ogromną różnorodnością produktów dostępnych na rynku? Nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Obecnie większość urządzeń zabezpieczających przed przepięciami znajdziesz w sklepach online. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań są hurtownie elektrotechniczne, które agregują oferty różnych producentów i selekcjonują rozwiązania według ich jakości. Potrzebujesz rozłącznika bezpiecznikowego lub szafy elektrycznej? Sprawdź asortyment fimy Doko. Zapoznaj się ze szczegółową specyfikacją techniczną lub nawiąż kontakt z ekspertami, a otrzymasz fachowe wsparcie przy podejmowaniu decyzji zakupowej.