Rowery elektryczne cieszą się coraz większym powodzeniem, czego wyrazem jest systematyczny wzrost ich sprzedaży w sklepach. Pomimo to wielu amatorów jazdy na dwóch kołach podnosi głosy sprzeciwu, twierdząc, że stanowią one formę umniejszania wartości sportu rowerowego. Czy jest to prawdą, a dwukołowce z napędem elektrycznym nie zyskają aprobaty? Jak przedstawia się przyszłość tych pojazdów?
Rowery elektryczne – nowe spojrzenie na aktywność
Rowery elektryczne to modele pośrednie pomiędzy klasycznymi jednośladami napędzanymi przy pomocy pedałów a skuterami. Z jednej strony jazda na nich przypomina podróżowanie na klasycznych dwukołowcach, z pedałowaniem i innymi atrakcjami. Z drugiej – rower elektryczny dzięki napędowi pozwala na znacznie więcej, ułatwiając pokonywanie dużych odległości, jazdę pod górę czy po wertepach.
Zdeklarowani pasjonaci sportu rowerowego sprzeciwiają się stawianiu modeli elektrycznych na równi z tymi napędzanymi siłą mięśni nóg. Twierdzą, że prawdziwy sport oznacza wysiłek fizyczny, pokonywanie własnych słabości i zmęczenie, które daje ogromną satysfakcję. O użytkownikach „elektryków” mówią, że są leniwi czy też idą na przysłowiową łatwiznę. W rzeczywistości zapominają o kilku kwestiach:
- rower jest pojazdem dla wszystkich, ale nie każdy ma wystarczającą kondycję, zdrowie i wiek, aby pokonywać na nim kilkadziesiąt kilometrów dziennie,
- jazda na rowerze może być traktowana jako sport, ale też jako forma rekreacji na świeżym powietrzu. Rodzinny wypad do lasu na rowerach elektrycznych może być równie przyjemny i korzystny dla zdrowia jak szusowanie po stoku na góralu,
- rowery nie powinny być traktowane jedynie w kategorii pojazdów sportowych i rekreacyjnych. Doskonale zastępują środki komunikacji miejskiej, a codzienne dojazdy do pracy są przyjemniejsze, jeśli po wejściu do firmy koszula nie ocieka potem.
Dla kogo są rowery z napędem?
Pojazdy dwukołowe stanowią szeroką grupę modeli, przeznaczonych dla osób o różnych preferencjach, potrzebach i możliwościach fizycznych. W takim ujęciu rower elektryczny powinien być traktowany jako kolejna kategoria pojazdów jednośladowych, a nie w kontekście lepszej czy gorszej konkurencji tradycyjnych bicykli.
– Faktem jest, że zawsze znajdzie się grono pasjonatów, którzy nie będą chcieli zrezygnować z takiego sportu. Dla nich wysiłek włożony w podjazdy na stokach czy kilkudziesięciokilometrowy rajd stanowi sens sportu rowerowego. Nie oznacza to jednak, że rowery elektryczne nie przetrą sobie szlaku do serc miłośników rekreacji na powietrzu – wyjaśnia pracownik sklepu RoweryRolki.
Rowery elektryczne są doskonałym wyborem dla wielu grup użytkowników. Pozwalają na pokonywanie znacznie większych odległości przy umiarkowanym wysiłku. Dzięki temu doskonale nadają się do spędzania wczasów na rowerze połączonych np. ze zwiedzaniem. Ułatwiają przemieszczanie się osobom starszym na działki, do sklepów czy rekreacyjnie. Są doskonałym wyborem dla osób o słabszej kondycji, które chcą towarzyszyć partnerom lub grupie przyjaciół na długich wyprawach. To tylko kilka przykładów, które stanowią zapowiedź wzrostu popularności elektrycznych bicykli.