Prezydent Andrzej Duda w ONZ

Prezydent przewodniczył debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W czasie przemówienia poruszył temat katastrofy smoleńskiej i rekompensaty za „straty historyczne”.

 „Dla szukających sprawiedliwości, prawo musi być wsparciem; dotyczy to takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy współczesne śledztwa ws. katastrof lotniczych, w tym pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku”– mówił prezydent na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

                

Prezydent przewodniczył debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W czasie przemówienia poruszył temat katastrofy smoleńskiej i rekompensaty za „straty historyczne”. – Jeśli widzimy działania niektórych państw wbrew duchowi prawa międzynarodowego to nie możemy udawać, że są one zgodne z prawem i tolerować je – oświadczył Andrzej Duda.

Katastrofa smoleńska i reparacje wojenne na forum ONZ

Polski prezydent w Nowym Jorku podniósł sprawę katastrofy smoleńskiej i reparacji wojennych, by wyrazić polskie stanowisko w tych kwestiach na forum międzynarodowym. – Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć sprawiedliwości i tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy też współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji – mówił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Słowa o katastrofie smoleńskiej i rekompensatach wojennych padły na koniec ważnego przemówienia Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska od 1 maja przewodniczy ONZ. Politycy z całego świata dyskutują na temat światowego pokoju i konfliktów międzynarodowych. Zdaniem Andrzeja Dudy, prawo międzynarodowe jest gwarantem bezpieczeństwa dla „cywilizowanych narodów”.

Agresja rosyjska na Ukrainie

– Z jednej strony istnieje rozległy system prawa międzynarodowego i architektury instytucjonalnej, który ma go strzec: jest to system ONZ z międzynarodowymi sądami i trybunałami. Z drugiej strony istnieje pokusa na całym świecie, by umieścić siłę ponad prawem i lęk przed zaufaniem – przemawiał prezydent.

Jednym z wielu problemów, trapiących świat, jest brak precyzyjnych określeń w polityce międzynarodowej – wskazywał Andrzej Duda. Jako przykład podał nazywanie agresji „konfliktem”. – Jeśli nazwiemy akt agresji „konfliktem”, bez właściwego zdefiniowania ofiary i agresora, jeśli nazwiemy zagrożenie „wyzwaniem”, bez określenia źródła zagrożenia i jeśli nazywamy budowanie agresywnych zdolności wojskowych „zakłóceniem równowagi”, ale bez określania, kto rozwija ofensywne zdolności wojskowe, wtedy jesteśmy bezradni pod względem wyboru kroków prawnych, by zareagować – nawiązywał do polityki rosyjskiej w Europie.

Andrzej Duda złożył ważną deklarację w sprawie Ukrainy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Polska popiera ideę rozmieszczenia misji pokojowej ONZ we wschodniej Ukrainie. Jej mandat powinien obejmować cały obszar konfliktu – oświadczył. Duda przypomniał, że doszło do bezprawnej aneksji Krymu i wysłania separatystów rosyjskich na wschodnią Ukrainę w celu destabilizacji kraju. Rada Bezpieczeństwa ONZ – kontynuował – powinna zająć się „zimnymi konfliktami” w Gruzji i Mołdawii, bowiem tym regionom grozi powtórka z wydarzeń na Ukrainie.

Konflikt Izrael-Palestyna oraz broń chemiczna w Syrii

Odnosząc się do napięcia izraelsko-palestyńskiego, prezydent nadmienił, że agresja nie jest właściwym sposobem prowadzenia polityki. – Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy pokoju w Ziemi Świętej, świętego dla wszystkich głównych religii monoteistycznych. Jeśli chcemy osiągnąć pokój, terroryzm i przemoc nigdy nie są odpowiedzią – dodał prezydent.
Priorytetem dla wspólnoty międzynarodowej powinno być pokojowe rozwiązanie konfliktów, tak jak w Gambii w 2017 roku. Podkreślił również ważną rolę Watykanu w zabieganiu o światowy pokój. Polska w pełni popiera proces normalizacji stosunków Korei Północnej z Południową – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent popiera sankcje ONZ na kraje, które użyły broni chemicznej w Syrii. Takie działania nazwał „haniebnymi”. – Wszystkie strony konfliktu w Syrii powinny przeciwdziałać użyciu broni masowego rażenia – w tym broni chemicznej. Przekonanie o konieczności zakończenia tej haniebnej praktyki powinno być wspólne wszystkim członkom Rady Bezpieczeństwa – stwierdził.

Źródło: PAP

https://www.salon24.pl/newsroom/867325,andrzej-duda-w-onz-poruszyl-sprawe-sledztwa-smolenskiego-i-reparacji

https://www.polskieradio.pl/130/5153/Artykul/2122895,Andrzej-Duda-na-forum-RB-ONZ-Kwestia-reparacji-i-Smolensk

Husky

   za neon24.pl

Prezydent Andrzej Duda w ONZ
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz