Donald Tusk uderza w amerykańskiego prezydenta! „Mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów”

tusk photo
zdjęcie Kancelaria Premiera

Przewodniczący Rady Europejskiej podczas konferencji prasowej odniósł się do ostatniej decyzji Stanów Zjednoczonych dot. wycofania się z porozumienia nuklearnego z Iranem, a także do kwestii amerykańskich ceł na stal i aluminium. Tusk w bardzo ostrych słowach skrytykował prezydenta Donalda Trumpa. – Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów – powiedział były polski premier.

W czwartek rozpoczyna się szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie, który będzie poprzedzony uroczystą kolacją unijnych przywódców. Podczas środowej kolacji zostaną poruszone aktualne problemy geopolityczne, z jakimi musi się zmierzyć Wspólnota.

Donald Tusk podczas środowej konferencji zaapelował, by Unia Europejska pozostała zjednoczona w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem. – Chcę, by przywódcy ponownie potwierdzili, że Unia Europejska będzie wywiązywać się z umowy tak długo, jak będzie robił to Iran – powiedział szef RE. – Porozumienie jest dobre dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa, dlatego właśnie musimy je utrzymać – dodał Tusk.

Były polski premier stwierdził, że Europa musi zmagać się nie tylko z rosnącą potęgą Chin i agresywną postawą Rosji, ale również z “kapryśną asertywnością amerykańskiej administracji”. – Mówiąc jednak szczerze, Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń – oświadczył Tusk. – Sprawił, że zrozumieliśmy, że gdy potrzebujesz pomocnej dłoni, jest ona na końcu twojego ramienia – dodał.

   za wrealu24.pl

Donald Tusk uderza w amerykańskiego prezydenta! „Mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów”
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz