PILNE! Sensacyjne odkrycie w Poznaniu! To szczątki niezłomnych?

 

Zmiana rządu i odsunięcie od władzy ludzi z Platformy Obywatelskiej przynosi też ogromne postępy w pracach Instytutu Pamięci Narodowej. Coraz częściej możemy usłyszeć o odkrywaniu szczątków wybitnych polskich bohaterów, którzy ginęli z rąk komunistów. W ostatnim czasie byliśmy świadkami zidentyfikowania m.in. Inki i Zagończyka. Także i polskie władze z ogromnym szacunkiem podchodzą do bohaterów niezłomnych, którzy są odznaczani i nobilitowani. Można śmiało powiedzieć, że w tym aspekcie „Polska odzyskuje godność”.

W Poznaniu prowadzone są badania odkrywkowe na terenie niedawno otwartego parku Heweliusza. Działania zaczęły się w poniedziałek i są kontynuacją poszukiwań z przełomu listopada i grudnia ubiegłego roku. Prace zakończą się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

O niezwykłym odkryciu w Poznaniu poinformowała zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji Anna Szeląg. Historycy odnaleźli aż 19 jam grobowych. Co ciekawe, w jednej jamie były szczątki dwóch osób, w drugiej – sześć szkieletów. W ubiegłym roku natknięto się na ponad 20 jam grobowych. Ekshumowano wówczas szczątki należące do dziewięciu osób.

Badania prowadzone są na terenie byłego obozu NKWD, który został utworzony w 1945 roku. Przetrzymywano w nim zarówno jeńców niemieckich, jak ich Polaków. Po likwidacji obozu NKWD w Rembertowie, do Poznania przetransportowano ponad tysiąc osób, w tym m.in. żołnierzy AK, NSZ, działaczy Stronnictwa Narodowego i uczestników tzw. drugiej konspiracji.

   za wrealu24.pl

PILNE! Sensacyjne odkrycie w Poznaniu! To szczątki niezłomnych?
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz