83. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Podczas uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Mościcki mówił: „Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej”.

Jeden z największych Polaków w historii.
„Wy w wojnę beze mnie nie leźcie, wy ją beze mnie przegracie.” 

Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze o godz. 20.45.

83 lat temu zmarł ten o którym poeta Artur Oppman napisał: „On rozdarł chmury słońca. On jest słońca wschodem”. Marszałek Józef Piłsudski, wskrzesiciel Polski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze na raka wątroby. Jeszcze tego dnia dawał instrukcje swoim najbliższym współpracownikom jak uchronić Polskę przed nadciągającym śmiertelnym zagrożeniem ze strony III Rzeszy i ZSRR.

Wielki smutek i żal po tak wybitnym Polaku – teraz w Polsce przydałby się taki przywódca.

„Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech!  Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili” – pisał w ostatniej woli

              

Dzięki Marszałkowi ,nie zostaliśmy zawczasu republiką sowiecką.Ta wspaniała chwila wolności ,niepodległości ,niezależności między 1918-1939. Naszym dziadkom dała przekaz dla Nas ,potomnych po latach, i zwycięzylismy nie raz ,a wiele razy i Polski więcej nie oddamy!

Tak Nam dopomóż Bóg!

Husky

   za neon24.pl

83. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz