Upór ma sens! Unia Europejska zmienia zdanie w związku z relokacją “uchodźców”!

 
 

Rząd Zjednoczonej Prawicy otwarcie i bez ogródek oświadczył, że Polska nie przyjmie uchodźców. Rządzący nie zgodzili się również na obowiązkowe kwoty „uchodźców”, na które zgodziła się Ewa Kopacz. Podobnie zachowały się też władze z Budapeszcie i Pradze. Wszystko wskazuje na to, że tę batalię wygraliśmy. Jak informuje „Rzeczpospolita” – Niemcy zawiesiły swoje formalne wsparcie dla idei obowiązkowych kwot uchodźców.

Jeszcze pół roku temu Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z nierespektowaniem decyzji dot. relokacji uchodźców. – Kraje te nie pokazały, nawet po uzasadnionych opiniach wydanych latem, że będą respektować zobowiązania prawne i uczestniczyć (w relokacji), aby wykazać się solidarnością wobec Grecji i Włoch – mówił wówczas Frans Timmermans.

Okazuje się, że sztandarowy program obecnych eurodeputowanych może nie być w ogóle realizowany. I choć Bułgaria, która obecnie przewodzi UE, opracowuje kompromis polegający na „wykupieniu się” z przyjęcia przybyszów z Afryki i Azji to ma zaledwie miesiąc na jego jednomyślne przyjęcie. Najprawdopodobniej do tego nie dojdzie, więc decyzja zapadnie na szczeblu ministrów spraw wewnętrznych.

„Rzeczpospolita” przypomina, że od lipca br. pracami rady ministrów będzie kierować Austria, która nie popiera dotychczasowych zapisów. Na korzyść takich krajów jak Węgry czy Polska wpływa też nachodząca zmiana w przewodzeniu UE, do której dojdzie 1 stycznia. Obejmie ją Rumunia, która także jest sceptyczna wobec nowego prawa. Ponadto w maju przyszłego roku odbędą się wybory do PE, dlatego politycy mogą zaniechać procedowania nad relokacją, by nie pogłębiać dalej podziałów.

Co ważne, nowy szef niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, od kiedy objął urząd, w ogóle nie wypowiada się na temat przymusowej relokacji uchodźców. Tym samym jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że upór Polaków, Węgrów i Czechów miał sens!

   za wrealu24.pl

Upór ma sens! Unia Europejska zmienia zdanie w związku z relokacją “uchodźców”!
ocena 5 głosów 2
Udostępnij

Napisz co myślisz