Niemcy powoli odzyskują rozum! Jeden z najważniejszych polityków broni Polski

 
 
bundestag photo
zdjęcie keunerr

Wszystko wskazuje na to, że nasi zachodni sąsiedzi zaczynają odzyskiwać rozum. Coraz częściej zza Odry słychać pozytywne opinie na temat „dobrej zmiany”. Teraz w sprawie dot. rzekomego łamanie praworządności głos zabrał jeden z najważniejszych niemieckich polityków Wolfgang Schäuble. Co ciekawe, polityk wyraził zrozumienie dla polskiego rządu w związku z decyzją o nieprzyjmowania uchodźców. Czyżby niemiecka dyplomacja zmieniła swój stosunek wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości?

Wywiad z Wolfgangiem Schäuble ukazała się na stronie internetowej Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik (to najbardziej wpływowy niemiecki think-thank zajmujący się polityką międzynarodową). Już sam tytuł daje dużo do myślenia – “Zdecydowanie odradzam arogancję”. 75- letni Schäuble odnosi się w nim do kryzysów, jakie targają dzisiejszą Europą.

Niemiecki polityk uważa siebie za optymistę i tłumaczy, że nadzieją na sprawne funkcjonowanie państwa jest ugruntowana demokracja liberalna. – Nasz wolny i demokratyczny porządek wymaga spójności, a do jej stworzenia potrzebujemy rdzenia, który wszytko spaja – uważa Schäuble.

Szef Budestagu odniósł się też do relacji z Polską. Pytany o to , czy Polska i Węgry “oddalają się od europejskich wartości”, Scheuble odparł, że polscy politycy “czują się urażeni tym zarzutem”. – Możemy i musimy o tym rozmawiać, ale nie z pozycji siły – nie możemy mówić: “to my tworzymy zasady” – tłumaczy. Co ciekawe, polityk stwierdził, że Polacy mieli rację w sporze dot relokacji uchodźców. – Nie ukrywałem swojego zdania, że domaganie się od Europy Wschodniej solidarności w proporcjonalnej redystrybucji uchodźców nie było konstruktywne – powiedział.

Na koniec Schäuble wyznał, że unijne instytucje nie mogą traktować Polski “jak ucznia w klasie”. – Czy naprawdę musimy uczyć Polskę, jak walczyć o wolność i samostanowienie? Patrząc na historię ostatniego stulecia, ważne jest, aby wykazać [wobec Polski] szacunek. Gdyby Polacy nie mieli odwagi przeciwstawić się dyktatorowi, być może nie moglibyśmy teraz przeprowadzać tego wywiadu – mówi.

Wolfgang Schäuble to jeden z najważniejszych niemieckich polityków. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Bundestagu. Wcześniej piastował funkcję ministra finansów, dwukrotnie ministra spraw wewnętrznych; był też  szefem Urzędu Kanclerza Federalnego za czasów rządów Helmuta Kohla oraz przewodniczącym CDU (Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej).

   za wrealu24.pl

Niemcy powoli odzyskują rozum! Jeden z najważniejszych polityków broni Polski
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz