Historyczny moment. Polska obejmuje przywództwo…

ONZ photo
zdjęcie PolandMFA

Dzisiaj nasz kraj dostąpił wielkiego zaszczytu. 1 maja 2018 zapisze się w dziejach Polski jako moment historyczny. Wiadomo już, jak rząd naszego kraju zamierza wykorzystać nadarzającą się okazję, do przedstawienia polskiej narracji na światowym forum.

Polska objęła bowiem przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Krzysztof Szczerski, który piastuje funkcje Szefa Gabinetu Prezydenta ogłosił główne cele, jakie nasz kraj chce osiągnąć w związku z odgrywaną w maju ważną rola na arenie międzynarodowej.

Polska zajmie się ważnymi kwestiami

Zostały one skondensowane w trzy główne bloki tematyczne dotyczące takich sfer jak: prawo międzynarodowe, reprezentowanie interesów naszego regionu oraz kwestie bezpieczeństwa.

Przywództwo Polski będzie trwało przez miesiąc, co związane jest z rotacyjnym modelem kierownictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Nasz kraj będzie pilotował dwoma debatami, pierwszej przewodzić ma prezydent Andrzej Duda, drugą natomiast poprowadzić ma szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Z jednej strony chcemy opowiedzieć o dobrych przykładach, o tym, jak prawo międzynarodowe służyło rozwiązywaniu konfliktów i działaniu na rzecz sprawiedliwości międzynarodowej, ale też o tych przykładach, w których prawo międzynarodowe jest naruszane, jakie są dzisiaj różne nowe formy braku przestrzegania tego prawa – stwierdził Krzysztof Szczerski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ poruszy problematykę naszego regionu

Polityk dodał też, że istotnie jest to, by zadbać o interesy naszego regionu, w związku z czym poruszone mają być również problemy, z którymi boryka się Europa Środkowa Wschodnia.

Trzecią kwestią są sprawy bezpieczeństwa – Bezpieczeństwo nie jest związane wyłącznie ze sprawami militarnymi, ale również z bezpieczeństwem środowiskowym czy ekonomicznym, co wiąże się z takimi kwestiami jak m.in. migracja – argumentował Szczerski.

Proponowane linki:

  1. Polska wygrała batalię z UE. Jest korzystna decyzja!
  2. Prawicowa dziennikarka wyszła z TVN poobijana
  3. Upadek ludzkości. Wiemy, w jaki sposób zabito Alfiego Evansa

Źródło: wmeritum.pl

   za wrealu24.pl

Historyczny moment. Polska obejmuje przywództwo…
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz