Trump uderza w Kreml i zalewa Europę ropą

Amerykańska ropa naftowa zalewa rynki europejskie –cios dla OPEC i Rosji

Ropa amerykańska jest postrzegana jako tańsza opcja, ponieważ pakt Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) i Rosji zaczyna zgrzytać po wspólnej zgodzie na wydobycie ropy naftowej łącznie 1,8 milionów baryłek dziennie (bd) co miało pomóc zrównoważyć rynek i pomóc podnieść wzorcowe ceny ropy naftowej.

Teraz stosunkowo wysokie ceny spowodowane tym paktem, w połączeniu z rosnącą produkcją amerykańską, utrudniają sprzedaż rosyjskich, nigeryjskich i innych rodzajów ropy w Europie, twierdzą handlowcy.

W kwietniu amerykańskie dostawy do Europy osiągną rekordowy poziom 550 000 baryłek dziennie (około 2,2 miliona ton), zgodnie z monitorem handlowym Thomson Reuters Eikon.

Źródła handlowe donoszą, że amerykańskie przepływy do Europy będą nadal rosły, a beczki amerykańskie coraz częściej znajdą domy w zagranicznych rafineriach, często kosztem ropy z OPEC lub Rosji. 

Najważniejsze miejsca docelowe to Wielka Brytania, Włochy i Holandia, a handlowcy wskazują na duży import BP, Exxon Mobil i Valero.

powiedział David Wech z wiedeńskiej firmy konsultingowej JBC Energy.

Po tym, jak USA zniosły zakaz wywozu ropy naftowej w 2015 r., który został wprowadzony przez prezydenta Geralda Forda w 1975 r., Amerykańska ropa powoli zaczęła pojawiać się na rynkach europejskich.

Amerykańska ropa naftowa zyskała na popularności, po części ze względu na dużą różnicę między West Texas Intermediate, amerykańskim benchmarkiem i przestarzałym Brentem, który jest droższy i wyznacza ceny większości klas ropy naftowej na świecie.

Konrad W

   za polskie-echo.com

Trump uderza w Kreml i zalewa Europę ropą
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz