Architektura przyszłości: Polacy stworzyli najlepszy projekt „katastroficznego wieżowca”

Polscy architekci stworzyli wieżowiec-origami na wypadek katastrof.

Polscy architekci wymyślili wieżowiec, który składa się jak origami. Może być stosowany w przypadku trzęsienia ziemi, powodzi, wybuchu wulkanu i innych katastrof. Projekt nazywa się Skyshelter.zip, czyli „niebiańskie schronienie”.

Jego autorzy to architekci z Polski, Damian Granosik, Jakub Kulisa i Piotr Panczyk, którzy zdobyli pierwsze miejsce w konkursie pisma Evolo Magazine, piszącego o architekturze przyszłości.

Konstrukcję utrzymuje ogromny balon z helem, który jest pompowany na miejscu. Od wielkości balona zależy od liczba pięter. Stalowe druty powinny wytrzymać wiatr.

Główny plus wieżowca: widać go z daleka. Ludzie będą wiedzieć, dokąd się udać. Takich budynków można rozmieścić kilka, ponieważ na ziemi zajmują one mało miejsca.

Wewnątrz wieżowca, można stworzyć mini-farmę, aby wszystkich wykarmić, a specjalny pojemnik na dachu zamieni deszczówkę w wodę pitną.

Drugie miejsce zajął architekt z Hongkongu Tony Leung i jego wieżowiec, podobny do sanktuarium Shinto, trzecie miejsce zdobył Chilijczyk Claudio K. Araya Arias z projektem pomocy dla ludzi, których domy zostały spalone podczas pożarów lasów.

Źródło: Sputnik Polska

   za: alexjones.pl

Architektura przyszłości: Polacy stworzyli najlepszy projekt „katastroficznego wieżowca”
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz