Turcja wycofała zapasy złota z USA

W 2017 roku Bank Centralny Turcji wycofał wszystkie tureckie zapasy złota z amerykańskiej Rezerwy Federalnej – pisze gazeta Hürriyet.

Jak zauważa gazeta, decyzję o zmniejszeniu ilości przechowywanych w USA sztabek złota Ankara podjęła w kontekście pogarszających się stosunków z Waszyngtonem.

Turcja zaczęła systematycznie wycofywać swoje złoto z Rezerwy Federalnej w 2017 roku, w USA przechowywała około 28,7 ton metalu szlachetnego — pisze gazeta.

Fakt wycofania złota znajduje swoje potwierdzenie w opublikowanym wcześniej w kwietniu oficjalnym raporcie Banku Centralnego Turcji. W rubryce o przechowywanych w Rezerwie Federalnej USA tureckich rezerwach złota według stanu na 2016 rok stoi cyfra 28 tys. 689 kg, a według stanu na koniec 2017 roku stoją przekreślenia. Jak wynika z raportu Banku Centralnego Turcji, łączna ilość zapasów złota Turcji oceniana jest na 564,6 ton, czyli na ponad 20 mld w dolarowym ekwiwalencie.

Jak wyjaśnia gazeta, wycofane z USA złoto zostało częściowo zwrócone Turcji, a częściowo ulokowane z Europie, w szczególności w Banku Centralnym Wielkiej Brytanii i w Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Szwajcarii.

Źródło: Sputnik Polska

   za: alexjones.pl

Turcja wycofała zapasy złota z USA
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz