Skandaliczne naciski na Trybunał i wyjątkowa bezczelność! Ambasador Azari ZNÓW w akcji!

 
 
Anna Azari photo
zdjęcie IsraelMFA

Izrael korzysta z uległej postawy polskich władz i kontynuuje naciski na Trybunał Konstytucyjny, który ma rozpatrywać sprawę nowelizacji ustawy o IPN. Ambasador Izraela, Anna Azari stwierdziła w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”, że od tej sprawy zależą relacje między Warszawą a Tel Awiwem.

Azari broniła również prezydenta swojego kraju Reuwena Riwlina, który jak relacjonuje izraelska prasa oskarżał Polskę o udział w Holocauście podczas Marszu Żywych. Przedstawicielka kraju z Bliskiego Wschodu nie ukrywa, że to od Trybunału zależą stosunki polsko-izraelskie:

– Udział Reuwena Riwlina w Marszu Żywych i spotkanie prezydentów Polski i Izraela to bardzo pozytywne wydarzenia. Ale nie było ich celem rozwiązanie problemu, to może zrobić polski Trybunał Konstytucyjny, na którego decyzję czekamy. Negatywne po tej wizycie jest natomiast to, że cała prasa izraelska pisze o osobach chcących oskarżyć prezydenta Izraela za słowa, których on nie użył – stwierdziła.

Azari zaprzecza całej izraelskiej prasie, która potwierdziła wbrew słowom prezydenta Andrzeja Dudy i jego ministra Krzysztofa Szczerskiego, że prezydent Izraela Reuwen Riwlin oskarżał Polskę udział w zagładzie Żydów. W odpowiedzi na te doniesienia, poseł Ruchu Narodowego Robert Winnicki zapowiedział zawiadomienie do Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy IPN o popełnieniu przestępstwa przez izraelskiego prezydenta.

Ambasador Izraela twierdzi, że prezydent jej państwa nie powiedział szkalujących Polskę słów, ale “mówił, że był antysemityzm w Europie, i wyliczył w tym kontekście przedstawicieli różnych narodowości, w tym Polaków”. Według dyplomatki z Tel Awiwu przypisywanie prezydentowi Riwlinowi jest winą tamtejszej prasy:

– A potem pojawił się ten artykuł w The Times of Israel i doszło do oskarżeń prezydenta. To smutne – stwierdziła.

Nie ma wątpliwości, że ambasador Izraela Anna Azari korzysta z uległości polskich władz, bo w każdym innym kraju po swoich “występach” w Auschwitz oraz podczas 50. rocznicy Marca ’68 zostałaby wydalona jako “persona non grata”.

Tymczasem, nasze władze w imię dość specyficznie rozumianych relacji z Tel Awiwem tolerują tę postać i jej naciski na publiczne instytucje takie jak Trybunał Konstytucyjny. Szkoda, że przedstawiciele Izraela mają w Polsce tak wiele do powiedzenia, a nasze władze im na to pozwalają …

   za wrealu24.pl

Skandaliczne naciski na Trybunał i wyjątkowa bezczelność! Ambasador Azari ZNÓW w akcji!
ocena 5 głosów 1
Udostępnij

Napisz co myślisz