Nagły zwrot Pjongjangu

Od 21. kwietnia Korea Północna zaprzestaje prób jądrowych i startów rakiet balistycznych” – napisała agencja KCNA. Zamknięty zostaje także obiekt na północy kraju, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe. „Spełnił już swoje zadanie”

Trzecia wojna swiatowa była juz blisko….
a tu ………..
Zonk

Wydaje mi się, że po prostu Kim postanowił przeczekać kadencje Trumpa, tj. czekać do czasu aż następny lewak-mięczak zostanie prezydentem. Wtedy da im wycisk.Ciekawe jest jednak, jak wytłumaczy zmianę polityki przed swoim narodem, Ameryka przestała już zagrażać Koreii ? albo że zdobyli cały świat i pokonali wszystkich wrogów? Czy też używając terminologi wojskowej ; postanowlismy wycofać się na z góry upatrzone pozycję

 

Zaledwie dwa dni temu prezydent USA oświadczył, że desygnowany na sekretarza stanu Mike Pompeo spotkał się w ostatnich dniach w Korei Północnej z Kim Dzong Unem. Prezydent USA podkreślił podczas konferencji prasowej, że „kampania maksymalnych nacisków” na Koreę Północną będzie kontynuowana do czasu rezygnacji przez ten kraj z broni nuklearnej.

 

Donald J. Trump

North Korea has agreed to suspend all Nuclear Tests and close up a major test site. This is very good news for North Korea and the World – big progress! Look forward to our Summit.
23:50 – 20 kwi 2018

 

 Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe – podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

       

Decyzję podjął w piątek Komitet Centralny rządzącej w KRLD Partii Pracy Korei. „Teraz cała partia i naród muszą skoncentrować się na rozwoju socjalistycznej gospodarki. To jest nowa strategiczna linia partii” – ogłosił przywódca KRLD.
Według agencji KCNA Kim Dzong Un powiedział członkom Komitetu Centralnego, uzasadniając decyzję o wstrzymaniu prób jądrowych i rakietowych, że rozwój wojskowego programu atomowego zakończył się powodzeniem i nie ma już potrzeby prowadzenia kolejnych testów.
Decyzję o zaprzestaniu prób jądrowych i rakietowych ogłoszono na blisko tydzień przed planowanym szczytem przywódców obu państw koreańskich. Kim Dzong Un i prezydent Mun Dze In mają się spotkać w piątek po stronie południowokoreańskiej w Domu Pokoju w Panmundżomiena linii demarkacyjnej pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański i pierwszy na terytorium Korei Południowej.
„To znaczący postęp w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” – ocenił decyzję władz w Pjongjangu rzecznik prezydenta Korei Południowej. Jego zdaniem decyzja ta może mieć zasadnicze znaczenie dla powodzenia spotkań na szczycie przywódców obu Korei, a później Kim Dzong Una i prezydenta USA.
Sceptyczniej wypowiedział się minister obrony Japonii Itsunori Onodera. „Nie możemy być zadowoleni” – stwierdził w piątek wieczorem czasu lokalnego Onodera, podkreślając, że Korea Północna zadeklarowała wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, nie wspominając nic o rakietach krótkiego i średniego zasięgu.
Zapewnił, że Japonia nie zrezygnuje z polityki wywierania maksymalnej presji na KRLD, by władze w Pjongjangu całkowicie zrezygnowały z broni masowego rażenia, broni nuklearnej i pocisków rakietowych.
„Bardzo dobra wiadomość dla świata i samej Korei Północnej”
Donald Trump uważa, że zawieszenie przez KRLD prób jądrowych i rakietowych to „wielki postęp” i „bardzo dobra wiadomość dla świata i samej Korei Północnej”.
Trump podkreślił także, że czeka teraz na spotkanie z liderem Korei Północnej Kim Dzong Unem. „Cieszę się już na to spotkanie” – napisał w piątek wieczorem czasu miejscowego amerykański prezydent na Twitterze.
Obaj przywódcy mają się spotkać pod koniec maja lub na początku czerwca.

Planowane spotkania na szczycie, najpierw koreańskie a później amerykańsko-północnokoreańskie, są wynikiem nagłego zwrotu stanowiska Pjongjangu i rozpoczętej przez władze Korei Północnej w tym roku ofensywy dyplomatycznej.
Kim zadeklarował gotowość do rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego, co dla Waszyngtonu było warunkiem koniecznym do rozpoczęcia dialogu. Ubiegłoroczna próba atomowa i próby balistyczne KRLD wywołały oburzenie społeczności międzynarodowej, a Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na ten kraj najsurowsze w historii sankcje.
Zarówno dziadek Kim Dzong Una, Kim Ir Sen, jak i jego ojciec, Kim Dzong Il, publicznie obiecywali wstrzymanie prac nad bronią nuklearną, ale kontynuowali je w tajemnicy. Swoją pierwszą próbę atomową reżim przeprowadził w 2006 roku, za panowania Kim Dzong Ila.
Wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Korei Południowej powiedział w środę, że Seul rozważa sposoby przekształcenia rozejmu z Koreą Północną w „układ bardziej pokojowy”. Donald Trump oświadczył we wtorek, witając premiera Japonii Shinzo Abego na Florydzie, że Korea Południowa „ma jego błogosławieństwo” dla starań o zakończenie wojny z Koreą Północną.

PAP
http://fakty.interia.pl/swiat/news-przelomowa-decyzja-korei-pln-w-sprawie-prob-jadrowych-i-raki,nId,2572105

Husky

   za neon24.pl

Nagły zwrot Pjongjangu
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz