Bruksela przygotowuje się na twardy Brexit

Bruksela przygotowuje się na twardy Brexit: Dziesiątki przepisów ma zostać przyjętych w ciągu kilku tygodni.

Bruksela opracowała od 30 do 40 wniosków dotyczących zmiany przepisów i przyznaje organom regulacyjnym specjalne uprawnienia, na wypadek gdyby w 2019 r. nie doszło do porozumienia.

Środki obejmują szeroki zakres zagadnień, od norm handlowych po zasady obowiązujące w branży usług finansowych.Przedstawiciele UE twierdzą, że wnioski mają  zapewnić płynne przejście dla organizacji finansowych i innych sektorów, na które wpływ ma Brexit.

Jednak tajne przepisy pojawiły się po tym, jak Wielka Brytania i UE uzgodniły 19 marca okres przejściowy wynoszący 21 miesięcy, aby dać czas na rozmowy o przyszłych związkach handlowych.

Porozumienie miało złagodzić obawy dotyczące twardego Brexitu, ale musi zostać zaakceptowane przez parlament w głosowaniu spodziewanym jeszcze w tym roku. 

Jednak, gdy UE przygotowuje się na różne ewentualności, nowe dane pokazują, że liczba miejsc pracy, które mają zostać przeniesione z Wielkiej Brytanii lub stworzone za granicą do marca 2019 roku z powodu Brexitu spadła o połowę w porównaniu do liczby sprzed sześciu miesięcy; do 5000 stanowisk.

Firmy zatrudniające większość brytyjskich pracowników w finansach międzynarodowych powiedziały agencji Reuters, że masowe zamieszanie przepowiadane w ramach „strachu przed projektem” było przesadzone.

Kilka banków znacznie ograniczyło szacunki dotyczące utraty personelu na rzecz Europy.

Deutsche Bank, który pierwotnie planował przenieść do 4000 pracowników z Londynu, przeniesie teraz mniej niż 200 miejsc pracy. UBS planuje przenieść 200 pracowników do Frankfurtu z Londynu- spadek z 1500. Goldman Sachs, który rozważał przeniesienie około 1000 osób, teraz spodziewa się przenieść mniej niż 500 osób.

Niektóre banki obniżyły szacunki dotyczące miejsc pracy, które muszą przenieść, ponieważ rozważają bardziej uważnie, ile operacji będą musieli przeprowadzić w Unii Europejskiej, jeśli Wielka Brytania straci dostęp do jednolitego rynku unijnego.

Dane sugerują, że Londyn pozostanie największym centrum finansowym w Europie, przynajmniej na razie.

Konrad W

   za polskie-echo.com

Bruksela przygotowuje się na twardy Brexit
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz