Lordowie głosują za pozostaniem w Unii celnej.

Premier zapowiedziała na początku tego roku, że wyjście z Unii na pewno wiązać się będzie z opuszczeniem jednolitego rynku i unii celnej, aby Wielka Brytania mogła negocjować własne umowy o wolnym handlu na całym świecie.

Ale międzypartyjny sojusz Lordów, w tym rebeliantów torysów, przedstawił poprawkę do rządowej ustawy o wycofaniu z UE, która została poparta. 348 głosów do 225 za zmianą przełomowego ustawodawstwa. W poważnej klęsce dla rządu pani May, poprawka została sformułowana w taki sposób, aby zmusić ją do przynajmniej wynegocjowania warunków porozumienia o unii celnej, a następnie złożyć sprawozdanie w parlamencie.

Pro-Brexitowi koledzy zareagowali gniewnie na głosowanie, a były minister Konserwatystów Lord Forsyth nazwał je „próbą stworzenia podziału i zamieszania” w Izbie Gmin.

Jednak sformułowanie poprawki może oznaczać, że niewiele zmieni ona w planach rządu.

Przed głosowaniem były minister Brexit David Jones powiedział: „Ta poprawka wygeneruje dużo dymu, ale niewiele ognia. „Musimy opuścić unię celną, aby negocjować umowy handlowe … i ta poprawka tego nie powstrzyma.” 

Ale pomimo ograniczonej możliwości zmiany polityki rządu, prawdopodobnie wznowi ona debatę nad tym, czy Wielka Brytania bardziej skorzysta na pozostaniu w nowo wynegocjowanej unii celnej, czy na zawarciu własnych umów handlowych.

Konrad W.

   za polskie-echo.com

Lordowie głosują za pozostaniem w Unii celnej.
Oceń artykuł
Udostępnij

Napisz co myślisz